halı yıkamak

geleneksel türkiye kadınlarının ve genç, delikanlı erkeklerinin yaz sporudur.
halı yıkama firmalarının vermiş olduğu hizmet mükemmel değil mi? adamlar evinden halıları alıyor, bir güzel yıkıyor, sonra da tekrardan evine bırakıyor. üstelik kapıda ödeme imkanı sunuluyor. size de halıyı sadece olduğu yere serme işi kalıyor. yakında halıları evinize serme gibi bir hizmet sunarlarsa şaşırman zaten. üstelik halıların tertemiz olması ve sanki yeniymiş gibi bir hal alması, muazzam bir şey. insanlar kendi evlerinde yıkasa, daha maliyetli oluyor. ancak halı yıkama firmaları sayesinde neredeyse bedavaya tüm halılar yıkanıyor.
aile evinde 128 tane çeşit çeşit halı olduğunu düşünürsek halı yıkamacıya servet kazandırmak istemeyişimizden(!) kendi başımıza sevgili yaz akşamları dostumuz balkonumuzda yaptığımız faaliyet. ramazan ayı gibi her sene tekrar ettiğinden ağustos ayının ilk haftasından eylül ayının ilk haftasina kadar olan zamanı halı ayı olarak ilan etmiştim yıllar önce. halı ayı yaklaştığında insanı yavaştan strese sokabiliyor. halıları saklandıkları yerden çıkarmakla başlıyor serüven. yıkama başladığında eline bir fırçayı kapar başlarsın halıyı kaşımaya. anneler halının tertemiz olduğunu görmeden o halıyı astırmaz. eğer ki yaz diye spora da ara verdim, saldım kendimi diyorsanız hali yıkama birebir. hemen o vücudu toplar, eski şekline sokar. su ile fil ağırlığında kütle kazanan halıları kaldırıp asmasında da canlı kalıyorsanız, bir takdir belgesini hakediyorsunuz. halı yıkama 2-3 günde yıkanıp bitmiyor. o halıların kuruması var, sarması var, evde halısız cirit atmaya alışması var, var oğlu var. neyse yine fazla konuştum gidip biraz halı okşayayım.
gönül isterdi ki jeans+atlet giymiş, üstü başı köpüklere bulanmış, elindeki fırçayla bastıra bastıra üzerine çömdüğü halıyı temizleyen yağız bir delikanlıyı seyredelim fakat bu yaşıma geldim, daha da sokakta halı yıkayan erkek görmedim. bahtsızlık işte, hep etnik desenli çirkin bir etek giymiş hanımlara denk geliyorum şldfl. zaten pek kalmadı bu ölmeye yüz tutmuş geleneği icra eden artık sanırım. en azından istanbul'da.
çok saçma olay. halı yıkamacıya vermek varken insanın kendisini bu derece yorması ne kötü. ha maddi yetersizlik ayrı da şunun zahmetine girmek sıkıntı.
halı yıkama önceleri sokak aralarında bahçelerde bayanlar tarafından yapılırdı. bazen bütün komşular birleşir hep birlikte bütün halıları yıkarlardı. çocuklar için bu eğlence olsa da bayanlar için oldukça yorucu ve zordu. şimdilerde halı yıkama şirketleri bu işleri kolaylıkla yapıyor. halılar kapıdan teslim alıp kapıya teslim ediyorlar. hiç yorulmadan tertemiz halılara kısa sürede sahip olunuyor.