harley quinn

bruce timm'in batman animated series'de the joker'ın kız arkadaşı olarak yarattığı villain. daha sonraları çok sevilmesinden dolayı çizgi roman evrenine de girmiştir. şu an en sevilen dc karakterlerinden biridir. benim de en sevdiğim kadın villaindır.
asıl adı harleen quinzel'dir. arkham asylum'da yeni çalışmaya başlayan bir psikologken joker'la tanışır ve seansları sırasında ona aşık olur. zaten pek de sağlıklı olmayan ruh halinin de yardımıyla gittikçe delirir ve sonunda joker'ı arkham'dan kaçırmaya karar verir. soytarı anlamına gelen "harlequin" kelimesiyle kelime oyunu yaparak ismini harley quinn olarak değiştirir ve bir soytarı kostümü giyerek arkham'a sızar. sonunda joker'ı kaçırır ve onun yancısı olur. ilişkileri pek sağlıklı değildir (doğal olarak), harley şiddete maruz kalır ve onlarca kez joker tarafından öldürülmeye çalışır. bazen joker'dan ayrılıp poison ivy ile takılsa da saplantılı derecede aşkını sürdürür.
harley quinn the new 52 resetinden öncesi saf, sevimli ve joker'a oranla iyi niyetli bir karakterken (daha çok anti-villain gibi) the new 52 ile psikopat bir karaktere dönüşmüştür. çocuksuluğunu kaybetmese de dc'nin "karanlık" temasından kurtulamamış ve eli kanlı bir seri katil olmuştur.
the new 52 ile gelen bir özelliği de biseksüel olmasıdır. poison ivy ile flörtümsü bir ilişkisi olmakla beraber power girl'e sulanmışlığı da vardır.
hakkında daha çok bilgi edinmek için batman animated series'in mad love bölümü ile bu yıl çıkan batman: assault on arkham izlenebilir.
2016'da gelecek suicide squad filminde ilk defa sinemaya aktarılacak ve margot robbie tarafından canlandırılacak.
birds of preyde de gördüm ki renklerin en çok yakıştığı kadın karakter