hediye paketini yırtmadan açmaya çalışmak

psikolojik bir tavır olduğu kanısındayım. *nizam ve sistematik takıntıları veya tutumları olan, ev, iş ve bilumum yerlerde düzenden hoşlanan kişilerin istemsiz davranış şekli olduğunu düşünüyorum.
birde bunu hunharca açmaya çalışan tipler vardır ki evlerden uzak...
hediye paketine ve hediyeyi verene sevgi, saygı, övgü çerçevesinde yapılmaya çalışılan eylemdir. çoğunlukla başarılı olunamaz bir yerleri yırtılır. ya da paket hiç açılamaz, girl gone wild olayına dönüşülebilir.
genellikle hatıra kalsın diye saklama arzusunun doğurduğu bir hareket biçimi.

bir taraftan da "yırt ya yırt n'olacak sanki" nidalarına aldırış etmeden gerçekleştirilen eylemdir.
birine satın alınan değil de eldeki hediyeyi vermek istediğinizde- hatta paketini şu an yırtmamak üzere kastığınız hediye de olabilir bu- el altında bedava hediye paketi olsun diye çabalamaktır.
asıl olan hediye olduğu için kabının kutunun bir anlamı yok ki zira zevki o paketi parçalamakta yatar. hele ağır ve büyük bir kutuysa amına bile konulması icap eder pakedin.
eğer hediyenin alındığı yer paketlediyse o kadar özen göstermem, zira çabuk açılır o tür paketler; ancak hediyeyi alan kişi kendi paketlediyse ufacık bir bant izi bile kalsın istemem. paketi bile özeldir o hediyenin benim için. emek vardır.