humus

arap mezesidir,türkiyede özellikle hatay,mersin ve adanada çok lezzetli yapılır.

her ne kadar popüler humus tariflerinde kimyona rastlasanızda,aslında humusun içinde kimyon yoktur,varsa bile çok çok azdır,-yani benim yediğim en lezzetli humuslar öyleydi,ki kendimde çok çok az kimyon katarım-.

bugün gidin türkiye
in güneyine,orada ki mutfaklarda kimyon neredeyse hiçbir yemeğe katılmaz,mutfaklarının özgünlüğü biraz da buradan gelir güneylilerin.onların baharatları paketlerde değil,dağlarda,yaylalardadır..beğenmezler öyle kolay kolay doğal olmayan,paket ürünleri..

ama işte gel gör ki,o güzelim güney mutfağı bile sonlarını oynuyor.malum her şeye karıştıklarından insanoğlu,güneyinde mutfağına karışmasa olmayacak..
nohut, tahin, zeytinyağı ve limonun mükemmel birleşimi. adana, hatay ve mersin'de sıkça yapılır. ilginç bir detayda bu mezenin israil'liler ve araplar arasında bir ihtilaf konusu olmasıdır. israil'de barlarda ve club'larda içki eşliğinde envai çeşit humus çeşidi masaları süsler. israil'deki yahudiler, mezeyi geliştirdiklerini ve arap'lardan çok daha iyi yaptıklarını iddia ederken, arap ülkeleri israil'i kültür hırsızlığı yapmakla suçlar. humusun en has ve güzel hali kanaatimce hatay'da yapılır. hatay'da kiremitte ısıtılan humusun üzerine kızgın tereyağı dökülür ve çam fıstığıyla süslenir. daha sonra şehvetle yenir.

ps: abd'de humus hayli sevilen bir mezedir.
ps2: humus aynı zamanda suriye'de bir şehir adıdır.
üstüne tereyağında kızartılmış pastırma konarak içanadolu uyarlaması bir tat da elde edilebilir! olur, çok güzel olur!
suriye'nin önemli şehirlerinden birisi. homs ta denir. iç savaşta en çok yara alan şehirlerinde başında geliyor.
haslanmis nohutla 5 dk da hazır oluyor sadece nohut limon sarımsak ve zeytinyağı ben tahin koymuyorum
humusa tahin koymuyorum dersen kusura bakma eksiyi yersin çünkü humus benim hayatımdaki en güzel şey ve hayatımdaki en güzel şeyin üstünden kimyonu bile çeksen sana eksiyi basardım ama sen hsyatımdaki en güzel şeyden tahini çıkardın!!!