ikinci dünya savaşı

1939-1945 yılları arasında yaşanmış dünya tarihinin en büyük kitlesel cinneti.
100 milyon askeri personelin seferber edildiği, neredeyse tüm dünya devletlerinin katıldığı, yahudi soykırımı, nagasaki ve hiroşima'ya atom bombası atılması gibi korkunç insanlık suçlarının işlendiği küresel akıl tutulması.
*
ayak sesleri ilkinin bitimiyle birlikte belli olan harp ve sovyetlerin büyük kayıplar vermekle birlikte hem düşmanlarına hem de müttefiklerine karşı kazandığı sessiz bir zafer ile bitmiştir. nitekim sovyetlerin orta avrupa'da oluşturdukları tahakkül soğuk savaşa sebep olmuştur. avrupa anakarasındaki müttefik ve mihver devletlerin toparlanmaları çok uzun yıllar almıştır.
dünyanın gelmiş geçmiş en büyük yıkımını yaşatmıştır.
belgesellerini izlemeye doyamadığım savaşımız. bu savaş hakkında yapılmış neredeyse her belgeseli izledim galiba, gene de doyamıyorum. sıkıldığım zamanlarda "hadi bi ikinci dünya savaşı belgeseli patlatayım" diyorum, manyak mıyım neyim bilmiyorum. uyumadan önce başkaları avrupa yakası falan açar, ben bunu açıyorum, hitler römmel bişi bişi derken çok güzel uyuyorum. izlemeyi bu kadar zevkli kılan herhalde hem savaşın korkunç boyutları ve yaşanan zulmün ve yıkımın öyle böyle olmaması, hem çok aktörlü karmaşık yapısı, hem de sonunda kötü adamların kaybediyor olmasının getirdiği haz. ayrıca o kadar şey okudum izledim, hala yeni bir şeyler öğreniyor, bazı detaylar yakalayıp duruyorum. çok ilginç bir olay, belki de insanlık tarihindeki en ilginç olay bu savaş.