ingmar bergman

ingmar'ım bergman'ım. isveç sinemasının en güzel adamı. evet evet, en iyisi, en harikuladesi, en muazzamı. böyle de kesin bir dille söylerim bunu. 1918 yılında başlayan hayatı, 2007'de son bulmuş. (ne boktan bir cümle oldu bu böyle)
uzun hayatına muhteşem birsürü film sığdırmış candır ingmar bergman.

hani, böyle çok sevdiğiniz birinden, bir şeyden bahsederken hangi kelimeleri kullanacağınıza, hangi sözcükleri seçeceğinize karar veremezsiniz ya.. o haldeyim şimdi.
yaşamının son yıllarını inzivaya çekildiği faro adası'nda geçiren ve orada defnedilen dev yönetmen. sinema tarihinin bir parçası.
bugün ikinci kez bir filmini izledim ve çok hoş buldum. normalde filmler ne kadar ilgi çekici olursa olsun sıkılırım bir yerde mutlaka. bu adamın yaptığı şey film değil, tiyatro. bildiğin epik tiyatro. duygular çok kısa sürüyor, mühim olan hareketler ve o hareketlerin hep bir anlamı var. filmi bir kez izlemek yeterli hissettirmiyor. alamadığınız bir şeyler olduğunu hissediyorsunuz. zaten gerçek sanatçıyı bir kerede anlamak her babayiğidin harcı değil.
sommaren med monika filmindeki sevgiliyle tüm yazı bir adada geçirme fikri izlerken çok hoşuma gitmişti ama ben asla imam nikahı kıymadan bir erkekle ıssız bir adaya gitmem.