ios mu android mi

zor bir seçim olmuş,

senelerdir andorid kullanıyorum geliştirmeye kişiselleştirmeye o kadar açık ki bu hoşuma da gidiyor aslında. fakat her android kullanıcısının sıkıntısını yeni çıkan güncellemeleri 1 yıl sonra alamamak , programları , yeni özellikleri kullanamamak vs. bir de şarj sorunu var tabii , bir süre sonra format atmanız gerekiyor çok çabuk yavaşlıyor,saçma saçma kapanıyor falan.

ios u uzaktan takip eden biri olarak , daha stabil ve kişiselleştirmeye kapalı buluyorum. yalnız mobil uygulamalar için tasarlanan her programın önce ios için gelmesi ve full özelliklerinin kullanılabilmesi büyük bir artı. android için aylarca beklemeniz gerekebiliyor. ayrıca ios'un tüm modellerine güncellemelerini vermesini aşırı olumlu buluyorum. işletim sisteminin stabil oluşundan mıdır nedir şarj sorununun da az yaşandığını görüyorum.

ayrıca yine gözlemlerime göre bir iphone kullanıcısı telefonunu stabil olarak kullanıyorsa yani teknoloji delisi değilse 4-5 yıl aynı telefonu kullanabiliyor. android kullanıcıları için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. telefonlar çöp olmak zorunda kalıyor ya da çöp olma kıvamındayken satılıyor/devrediliyor vs. o döneme kadar da akıllı telefon özelliğini kaybediyor ve standart telefon oluyorlar.

bir android kullanıcısı olmama rağmen oyumu ios için kullandım.
zengin olursam o plus telefonlarından birini alacağım. piyango da çıkmadı ama umudum diğer şans oyunlarında.
ios tasarım ve kullanım kolaylığı, android ise performans ve kişiselleştirme anlamında iyiler.

fakat totalde android benim için.
sonunda onca lubunca başlığın ardından bir nebze nefes almamıza yardımcı olacak başlık, ikiside işletim sistemi sonucunda farklı konularda birbirlerinden iyiler. ama androide gereksiz yüklenilmesine sebep olan bir çok şey telefon üreticileriyle alakalı. güncelleme sorunu gibi, stabilite sorunu gibi. cihaz üreticileri telefon satışının hemen ardından garantiyi ve desteği kestiği faturayı cihaz üreticilerine kesmek en mantıklısı, ama oyum benimde ios den yana çünkü apple telefonlar üretilirken zaten ios e uygun üretiliyor. yazılımla sağlanamayacak kadar stabilliğin altın sırrı burada zaten donanımsal uyumluluk..
ilk önce sadece android, ama para kazanırsam ikisine de çıkarmayı düşünüyorum.**