ip atlamak

çocukluğumuzun, mahallemizin, pikniklerimizin, bahçelerimizin vazgeçilmezi olan oyun. yaş sınırı olmadan, ayakta durabilen herkesin oynayabileceği oldukça eğlenceli bir aktivitedir. spor olarak yapan da vardır, eğlence için yapanda. bireysel ya da grup olarak da oynanabilir. *

(bkz: ayı sözlük ip atlama zirvesi)
küçükken fütursuzca eğlenebildiğim aktivite. keşke dönebilsem o günlere.

'' uçak , uçak iki kanatlı. içindeki kızlar elma yanaklı. ''
balkondan atla
maydanoz topla
kız ben sana ne dedim
ağzını topla
kızın adı neşe
saat geldi beşe
bir
iki
üç
dört
beş.

gibi saçma sapan tekerlemeler söylerken oynadığımız oyun.şimdi duydukça arkasına bakmadan kaçası geliyor insanın.
düzgün bir vücuda sahip olmak isteyenler için şiddetle tavsiye ediyorum. bugün salonda fitness'a yeni başlayan arkadaşım antrenörü yazdığı halde ip atlamak istemediğini söyledi. onun yerine daha fazla ağırlık çalışmak daha faydalı olurmuş. elbetti fitness'a yeni başlayanların yaptıkları yanlışlar bu yazının konusu değil ancak ona ip atlamanın bir kaç faydasını söyledikten sonra ayı sözlük'te de ip atlamanın yaralarını paylaşmanın faydalı olabileceğini düşündüm.

vücudumuzda bulunan bütün kasları çalıştırması sebebiyle genel vücut egzersizidir.
kardiyo etkisi bulunur.
fitness seviyenizi arttırır.
baldır-bacak kasları için etkili bir egzersizdir.
el-ayak koordinasyonunu arttırır.
kadınlar için selülite çare olabilir, kalçayı dikleştirmede yardımcı olabilir
kan ve lenf dolaşımını arttırır.
dakikada hıza göre 10-20 kalori arası yakmanızı sağlar.
düzgün ve biçimli bacaklar giden yolda yardımcıdır.
size bir miktar hız kazandırır.

ben bile bilmiyordum bu kadar faydalı olduğunu.

yeni başlayanlar için tavsiyem 8 setten 50 tekrar ip atlayın. setler arasında 30 sn dinlenin. ayrıca 4 seti ısınmadan sonra yapın, diğer 4 seti antreman bittikten sonra yapın.
çocukluğumuzda hemen her gün ip atlardık. ip atlamanın da çeşitli şekilleri vardı. kimi zaman tek kişi ip atlardı ve en çok atlayan oyunu kazanırdı. kimi zaman da uzunca bir ipin iki ucunu bağlardık. daha sonra ipin içine iki kişi girer ve ipi gererlerdi. oyunun gidişine göre ip kalça hizasına ya da diz kapağı hizasına getirilirdi. bazen de tek ayak ipten çıkarılır ve ip daraltılırdı böylece atlamak zorlaşırdı. oyunun bölümlerine ise ipin konumuna göre birler, kalçalar, tekler vs. gibi isimler verilirdi. uzun zaman oldu ip atlayan çocuk görmeyeli. görürsem kesinlikle aralarına katılıp ben de ip atlayacağım.