jadis

narnia günlükleri kitaplarında bulunan kötü yürekli büyücü.
charn dünyasının son imparatoriçesi olan jadis saltanatını kız kardeşi yeşil hanım'a kaptırmamak için uzun süreler ülkesini büyük bir iç savaşa sürüklemiştir. kaybedip de yargılacağı zaman ise 'korkunç söz' olarak adlandırılan çok eski ve kötü büyüyü kullanıp dünyasındaki bütün yaşamı yok etmiştir.

sonsuz bir çoraklıkta tek başına kalan jadis kendisini atalarının salonlarında bir heykele çevirmiş ve onu taşlaşmaktan uyandıracak bir çan ile uzun bir bekleyişle ölümünü ertelemiştir.

dünya'dan bir çeşit büyülü yüzük aracılığıyla yanlışlıkla ölü charn'a gelen iki insan çocuğunun onu bin yıllık uykusundan uyandırasıyla zalimliğine devam etmiştir.

bu çocuklar tarafından londra'ya getirilen jadis, bu gezegeni imparatorluğunda birleştirmek istemiş ama büyünün bu diyarda çalışmadığını görünce mahalli bir kaos yaratmaktan başka bir şey yapamamıştır.

gelişen olaylar neticesinde istemeden narnia'ya giden jadis, burada aslan'ın dünyayı yaratışına tanık olur ve aslanın yaratılış şarkısından korkarak kuzeye kaçar.

burada narnia'nın bittiği yerde sonsuz yaşam ağacının yasak meyvesinden yiyerek ölümsüz olur ancak lanetlenerek teni tuz kadar beyaz hale gelir. bu noktadan sonra da sonsuz kışın temsilidir.

esasen annesi lilith babası da bir dev olan jadis'in hiç insan kanı taşımıyor olduğu bilinse de kendisinin havva kızı ve narnia'nın kraliçesi olduğunu iddia eder.

aslan'ın yokluğunda narnia'yı hegemonyasına olan beyaz cadı, aslan'ın kendi canını feda etmesiyle zaferini ilan eder ama kehanet uyarınca aslan ölümden dirilir ve zalim kraliçe'nin çöküşü, narnia'nın gerçek ilahı aslan'ın elinden olur.