kanun hükmünde kararname

iktidarın ohali kullanıp gayr-i insani yaklaşarak durumu cadı avına dönüştürdüğü anti demokratik uygulama. bugün öğretmen bir aile dostumuzun 14 yıllık öğretmenin o çok sevdiği işinden, çocuklarından koparılışıyla doğduğum büyüdüğüm ülkeme olan inancımı yitirmişliğimin son perdesiydi. teşekkürler yeni türkiye..

edit: bu yaptığım ne kadar etik bilmiyorum ama bu güzel hocamızın içini döktüğü yazısını paylaşmak; bu güzel öğretmene ses olmak hepimizin boynunun borcudur. gün birlik olma günü..

olur ya faşizm bizi sorarsa...
yıl 2002...ilk atama ve diyarbakır...
yıl 2016...aynı heyecan,aynı umut,aynı inanç...
bazılarının düşüncesine göre,sistemin asimilasyon çabasının bir aracı olmaktı öğretmen olmak!bana göre ise çift dilli işkencenin ortasındaki cocuklara yalnız olmadıklarını cift dille anlatmaktı diyarbakır'a gönüllü gitmek!
ne bizi asimilasyonun hizmetkarı olarak gorenlere ne de asimilasyon gayretiyle ha babam uğraşanlara yaranmak gibi bir gayretimiz olmadı hiç!ne kadar doğru ve sağlam durdugumuzu bugün bize karşı geliştirilen "imha"hamlesi ile gördük!göremeyenler utanmasa bile biraz susar sanırım artık!
"ali gel!"fişini"ali were" olarak tercüme ettiğim ilk günle tarafıma tebliğ edilecek olası "...açığa alınmanıza..."kararının ulaşacağı gün arasındaki on dört yıl boyunca tek bir gün bile bu işi yapiyor olmaktan yana asla olumsuz anlamda bir "keşke"m olmadı olmayacak!
yıkık duvarlarını onardığım köy okulunun,ıslak çoraplarını kurutmadan derse baslayamadığım çocuklarımın,bir türlü onarilmayan lojman binasından ötürü karakolda "güvenlikten kaynaklı yaşanacak olumsuzluklardan kaldığım karakolun guvenlik birimleri sorumlu değildir!"notunun altına attığım imzanın gölgesinde geçen gunlerimin,sürekli devrilen sınıf sobasindan çıkan dumanda kesilen nefesimizle ağız dolusu güldüğümüz anların,catlak tavandan akan yağmur sularının islattığı sıralara"kim oturacak"kavgalarının,catidaki yılanın,lojmandaki farenin,duvar kovugundaki yarasalarin,çocuklarla topraktan çıkarılan çiğdem soganlarının,bahceye diktiğimiz kavaklari kemiren eşek sipasının,ekilen sebze tohumlarını gagalayip tüm hevesimizi bitiren tavukların,taş koleksiyonum için cocuklarin topladığı taşların,kışa hazırlık için kırılması gereken kütüklere sallanan baltanin avcuma bıraktığı nasırların,evim kadar rahat ettirildigim komşu misafirliklerinin,tütünlü kaçak çaylı yalnız gecelerin,ıstanbulun varoşlarında devam eden tanımı zor,yoksulluğa batmış günlerine uzanan on dört yıl,alında bembeyaz bir armağan gibi taşındı keşkesiz ve amasız!
eğitim-sen'in kapısından girdiğim ve"üye olmak istiyorum"cümlesini kurduğum o günden ,"kurtuluş yok tek başına..."vurgusunu yapmanin elzem olduğu bu günlere uzanan süreç hic bir zaman kolay olmadı. bundan boyle de olmayacak!
"eger em nebin yek,emê herin yek bi yek!(bir olmazsak,birer birer gideriz!) sözünün tam da bu süreç için söylenmiş olduğunun farkındalığıyla umudu ve direnci daha diri tutmaktan gayrı care yok!faşizm bizi sorarsa söyleyin onlara:"biz kazanacağız!!"
14 temmuz khk'sı yayınlanmış. fena.

7500 kişiye yakın ihraç var. mağdur kişi sayısını siz hesaplayın.

dağılım şöyle;

emniyet genel müdürlüğü'nden 2 bin 303 kişi, adalet bakanlığı'ndan 418, dışişleri bakanlığı'ndan 45, milli eğitim bakanlığı'ndan 102 kişi, sağlık bakanlığı'ndan 789 kişi, diyanet'ten 551 kişi, kara, deniz ve hava kuvvetleri'nden 546 ve içişleri bakanlığı'ndan bin 486 kişi ihraç edildi.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/20170...
bugün resmi gazete'nin mükerrer sayısında yer alan 702 sayılı kanun hükmünde kararname ile yeni bir devlet kurumunun temeli atıldı. nükleer düzenleme kurulu olarak isimlendirilen bu kurum nükleer enerji ve iyonlaştırıcı radyasyona ilişkin faaliyetlerin yürütülmesi sırasında ve bu faaliyetlerin sonucunda meydana gelebilecek tehlikelerin önüne geçme amacıyla hareket edecek. khk uyarınca ülke genelinde nükleer enerji ve iyonlaştırıcı radyasyonu konu alan faaliyetleri yürüten işletmeler, faaliyete başlamadan önce ndk'den izin alacak ve ndk'nin koyduğu düzenlemelere uygun şekilde faaliyetlerini yürütecek.
seçim iptali için gerekçelendirilen kararda khk'lı kişilerin oy kullandıklarıda belirtilmiş. iş vermiyorsunuz, aş vermiyorsunuz, oy kullanma haklarını da ellerinden almaya kalkışıyorsunuz. dilerseniz kökten gaz odalarına atalım? testere? giyotin?