kefir

anavatanı kafkasya olan ve çerkezce kundeps denilen mucizevi bir gençlik iksiridir.
ruslar bu gizemli içecegin reçetesini, tabiri caiz ise hile ve desise ile ele geçirmişler ve başta tüberküloz olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanmışlardır.
esasinda, keçinin işkembesinden elde edilen ve karnabahar tomurcuklarını andıran bir canlı organizmadır.
bu kefir taneciklerinden bir parça edinebilirseniz, dilediğiniz kadar kefir mayalayabilirsiniz. kuru ve yaş versiyonları olan bu mayayı büyüklüğüyle orantılı miktarda sütün içine koyun. ancak metal kap yerine cam kap kullanın. hiç bir şekilde metal ile temas ettirmeyin yoksa mayanız bozulur ve zamanla ölür.
sütü ısıtmaya gerek yok. karanlık bir yerde 24 saat bekletin. kefiriniz hazırdır. metal olmayan bir süzgeçten geçirip
mayanızı ayırın ve kefirinizi afiyetle için. kalan mayayı suda durulayın ve biraz su koyduğunuz bir cam kavanozda, bir sonraki mayalama işlemine kadar buzdolabında saklayın.
her mayalama işleminden sonra mayanız süt ile beslenerek büyüyecektir. korkmanıza ve ona uzaylı bir yaratık muamelesi çekmenize gerek yok. onun olayı budur.. iyi bakarsanız büyür. mayanız büyüdükçe parçalayıp, iyi komşuluk gereği komşularınıza ve arkadaşlarınıza dağıtabilirsiniz.
şimdilik bende küçük bir parça var ama bana kadar.
biraz büyüyünce isteyene verebilirim taneciğimden...
ruslar o kadar abartmış ki bu devasa iksiri, binbir çeşidini yapmışlar çokta güzel yapmışlar. bize hiçte yabancı olmayan bu gıdayı hiç tüketmemizde ayrı bir şaşılacak durumdur.
kansere karşı kalkan oluşturduğu ve yaşlanmayı bir miktar önlediği söylenir.
sadesini annem içiyo ben çilekli severim. eheh.
önyargıyla en başlarda içmeye yanaşmıyordum ama içtikten sonra vazgeçemez oldum hem de çok sağlıklı bir içeçektir ben kefirim
sakıpağa ve içim tarafından piyasaya sürülenlerini daha çok sevdiğim faydalı, lezzetli ve ferahlatıcı içecek. meyvelisini de sadesini de severim pek fark etmiyor. aslında ben her türlü yemeği ve içeceği seviyorum galiba. yoksa yoksa paralel evrende ben ezgi sertel miyim * (bkz: ezgi sertel)
orijinal kefir bekletildikçe içindeki alkol oranı artar. buna "kara kefir" veya "kara maya kefir" derler kımız'ın kara kımızı ile karıştırıl maya...
kefir bekletilirken bazı gazlar açığa çıkar ki, bunlar zehirlidir; önlem alınmalıdır.
fırsatını buldukça bayıla bayıla içtiğim bir hededir. soğuk içiniz! vladimir putin'in kahvaltıda içtiği rivayet olunur.
çok faydalı bir protein kaynağı olmakla beraber kimi kanser vakalarında kanserli hücreleri tetikleyip arttırdığı tespit edlmiştir. bu tür hastaların doktor kontrolünde tüketmesinde fayfa vardır. sade içemeyenlere kefirix marka meyveli olanlarını tavsiye ederim. spor yapanlar kolay ve hızlı protein için tüketebilir.
reflü sorunu olanlar için tavsiye edilir.