küçük iskender

yazıları ile tanışmam lise yıllarında bir arkadaşımın kendisinin şiir kitabını hediye etmesi ile olmuştu. okudukça sevdim, araştırdım, benzer yanlarımızı gördükçe daha çok sevdim. son zamanlarda hastalığının hep iyiye gittiğine inanmak istemiştim fakat karanlıkta o da artık bir zenci oldu.
güzel kalpli bir insandı. iyiler çabuk göçüyor :(
ne kadar şanslıymışız ki, onun eşsiz betimlemelerini hayalimizde canlandırmayı öğrendik!
ne kadar şanslıymışız ki, ilk gençlik yıllarımızda utana sıkıla, ama heyecan ve hayretle okumak için eserlerini gizlice alma hazzını yaşadık!
ne kadar şanslıymışız ki, şiir denilen edebi türün, "derman iskender" canlandırmasıyla nasıl da yeniden yazılabildiğine şahit olduk!

bir o kadar da şanssızmışız ki, en olgun döneminde daha müthiş eserleriyle bizi yeniden var edebilmesi şansını yakalayamadan, 3.sayfa haberi gibi alışıldık ve sıradan bir esintiymişcesine siktir olup gidiverdi aramızdan!
kurtuldun be ey güzel insan, ey üst insan! ne gözlerin sığdı yüzüne, ne o eşsiz tahayyül ve sentezleme gücün beynine, ne de yüreğin bedenine!
daha ne diyebilirim bilmiyorum; bildiğim, hiçbir zaman yüzyüze tanışmamış olsak da, kaleminden tanıdığım bu güzel varlığın var oluşunu çok özleyeceğim...
sonsuza kadar ışıklar ve eşsiz şiirler eşliğinde uyuyasıca!!!!!
  • /
  • 2