küçük iskender

bir organ nakli gibi sevmiştim seni; 
çürük gözlerine bağışlanan ellerim, yırtık dudaklarına bağışlanan şiirlerim.. 
darmadağın kadınların, darmadağın ettiği erkekler gibi sevmiştim seni...
aynı bedene sıkılan iki el kurşun gibi, katille kurban arasında o birkaç saniyelik telaşla sevmiştim seni...

çok erken gittin sen... zekana aklına hayrandım. ışıklarla uyu
yazıları ile tanışmam lise yıllarında bir arkadaşımın kendisinin şiir kitabını hediye etmesi ile olmuştu. okudukça sevdim, araştırdım, benzer yanlarımızı gördükçe daha çok sevdim. son zamanlarda hastalığının hep iyiye gittiğine inanmak istemiştim fakat karanlıkta o da artık bir zenci oldu.
eşcinsel olduğunu açıkca söylediğini gördüğüm ilk türktü kendisi, bu nedenle bende önemli bir yeri vardır. çocukken boy george'un, freddie mercury'nin, elton john'un eşcinsel olduğunu açıkca söylediğini biliyordum ama türkiye'de bunu açıkca söyleyebilecek bir kimsenin olacağını tahmin etmiyordum. ki ülkemizde ayan beyan eşcinsel olup da bunu asla kamusal ortamda paylaşmayan bir zeki müren kişisi olduğu için, ülkemizdeki eşcinsel ünlünün bir tek bu şekilde olabileceğini düşünürdüm. küçük iskender'in kitaplarında ayan beyan eşcinselliğini ortaya koyduğunu gördüğümde gerçekten kendimden geçmiştim.

1990'larda eşcinselliğinden korkan ufak bir çocuğa biraz cesaret verdiği için rahmetli şairimize şükran borçluyum. cesur bir şeydi o yıllarda bu. gerçi hala da öyle.
güzel kalpli bir insandı. iyiler çabuk göçüyor :(
ne kadar şanslıymışız ki, onun eşsiz betimlemelerini hayalimizde canlandırmayı öğrendik!
ne kadar şanslıymışız ki, ilk gençlik yıllarımızda utana sıkıla, ama heyecan ve hayretle okumak için eserlerini gizlice alma hazzını yaşadık!
ne kadar şanslıymışız ki, şiir denilen edebi türün, "derman iskender" canlandırmasıyla nasıl da yeniden yazılabildiğine şahit olduk!

bir o kadar da şanssızmışız ki, en olgun döneminde daha müthiş eserleriyle bizi yeniden var edebilmesi şansını yakalayamadan, 3.sayfa haberi gibi alışıldık ve sıradan bir esintiymişcesine siktir olup gidiverdi aramızdan!
kurtuldun be ey güzel insan, ey üst insan! ne gözlerin sığdı yüzüne, ne o eşsiz tahayyül ve sentezleme gücün beynine, ne de yüreğin bedenine!
daha ne diyebilirim bilmiyorum; bildiğim, hiçbir zaman yüzyüze tanışmamış olsak da, kaleminden tanıdığım bu güzel varlığın var oluşunu çok özleyeceğim...
sonsuza kadar ışıklar ve eşsiz şiirler eşliğinde uyuyasıca!!!!!
  • /
  • 2