leyla ile mecnun

kaynağı arap edebiyatı olan ordan irana ordan da bize geçmiş olan acılı aşk hikayesi.
trt saygımı tazeleyen kopuk dizi.
izlenebilitesi olan nadir turk dizilerinden biri
"anaya bak anaya eder üç beş babaya" ile başlayan absürt türk dizilerinin son örneğidir.

hem güldürür hem de ağlatır.
başrolünde yüksek lisanstan arkadaşım zeynep çamcı
ın oynadığı, herkesin methettiği ama benim daha izleme şerefine nail olmadığım dizi.
allahım binlerce kez izlediğim vede her repliğini ezberlediğim,,anneannemle dedem arasında ki aşk kadar tutkulu bi hikaye...
bir arkadaşın mahalle basıkısıyla izlememi istediği ve bütün bölümlerini izledim diyip daha bir bölümünü bile izlemediğim dizi. *
fuzulinin şahesere dönüştürdüğü epik aşk hikayesi.mümkünse orjinal dilinden okuyun canlar.
eski bölümleriyle, her akşam 17:00 - 18:30 arası trt ekranlarında olan, mecnunun repliklerinden ziyade aksanıyla beni koparttığı dizidir.
iskender karakterinin geçen haftaki bölümdeki lakırtıları beni benden almıştır. resmen kendi içime kaçmama sebep olmuştur. dizi bence üslubuyla hakikaten eşsiz ve keyiflidir. geyiğin kralını yapıyorlar yafu. absürtlükte sınır tanımayan ve anı anına uymayan en enteresan dizidir.

çok komik değildir belki ama en iyi sitcomdan daha iyidir. bakkal erdal, iskender, nurten'in yiğeni ve ismail abi güldürür beni gerisi absürd komedi unsuru. mecnunun kendi kendine allahım yarabbim, yemin ederim, acaba mı demeleri gitgide kabak tadı verse de severek izliyorum. sigaraya sakız, içkiye üzüm yada erik demeleri, meyhane yerine manavda oturup dertleşmeleri, kafa güzel olunca da ordaki masaları devirmeleri hiç izlemeyene manasız gelebilir ama bilenler rtük için uydurulan bu şifreleri çok sever. mesela şöyle bir klip vardır ki afroman'in ı got high şarkısını coverlamışlar erik eşliğinde bence çok başarılı olmuş.

bir de ismail abi ne güzel adam ya. öyle bir arkadaşım olsa da gidip birilerinin aaazını buuurnunu kırsak. laaaps!
bugünkü bölümde ismail abi'nin magazinci halasi beni benden aldi. kendi halami getirdi aklima. mecnun, yavuz ve hidayetin, girdikleri evde yasadiklari sessiz film replikleri güzel düsünülmüstü. final sahnesinde, herkes açilan duvagin altindan nurten ablanin yegeni "altyazili leyla" yi beklerken, ortaya muhtesem bir biyikli gelin çikti: mahallenin bakkali erdal.... bana kendi dügünümü hatirlattilar serefsizim... hem güldüm hem duygulandim.
erdal bakkalı ve nurtenin yiğenini seviyorum ya..diziyi ikisinin üstüne kursunlar ben yine izlerim..erdal'ın pişkinliğine ve konuşma tarzına hastayım..
izlemek ve sevmek için çok çabaladığım ama bir türlü sevemediğim dizi. o kadar arkadaşım seviyor, izliyor ben neden sevemedim bilmiyorum. çok da uğraştım sevmeye ama bırak gülmeyi tebessüm bile ettiremedi beni dizi.
hidayet diye bi herif girdi bu sezon diziye. allam ne tatli adam ya. hem güzel gözleri var hemde biyikli.. sessiz, efendi, terbiyeli, saygili, tüm hirslarindan arinmis, melek gibi, pirlanta gibi bir karakter. insan onun yatagina dul girer kiz çikar derler ya, öyle bir adam iste. ismail abinin amcasinin oglu herhalde.
ironinin suyunu çıkardıklarını düşünüyorum. esprileri bir zaman sonra lahana tadı veriyor.
birde erkeklerin beraber aynı yatakta en çok yattığı dizi olması açısından, izlenilesidir. bu günde mecnun'un babası, leyla'nın babasıyla aynı yatağı paylaşmaktadır.. dedelerde cabası...
bugünkü bölümde iskender abi'nin hidayet ile kaan'i biscolata erkeği moduna sokarak bir yandan pasta börek yapmayı öğretip, diger yandan aşık olan adamın hayat felsefesini madde madde anlatması, hidayet'in "in iskender we trust" demesi, ve sonra "ama iskender amca böyle, kezban gibi olduk" diyerek giydiği önlüğe ve bas örtüsüne itiraz etmesi süperdi.
dün gece sonuna oturup ağladığım dizi.
-sende kimsin hemşire misin.
-evet.
-biz 5 kız 2 erkek kardeştik, ben her okuldan gelişimde annem benim geldiğimi anlardı. nasıl derdim.
anneler çocuklarını kokularından anlarmış.
güldürdüğü kadar ağlatan dizi. duygularımla oynuyo resmen bir gülüp bir ağlıyorum izlerken..neydi şu son bölümdeki son 5 dakika ya.
güldürmekten karna ağrılar soktuğu kadar ağlatmaktan da insanın canını çıkaran dizi. i tap you.
  • /
  • 2