lgbt yardım hattı

lgbt bireylerin yaşadıkları sorunlarda başkaları ile dertlerini paylaşmakta derin sıkıntılar yaşamaları nedeniyle oluşturulan, lgbt sorunları ve yapılması gerekenler konusunda bilgili olan uzmanların ve psikologların çalıştığı telefon hatları. lgbt bireyler toplumun genel eğiliminden daha fazla oranda intihara meyilli olabildikleri için ge intihar etmeyi düşünen birinin genelde en çok ihtaiyaç duyduğu şey derdini paylaşmak, içini dökmek olduğu için, intihar önleme konusunda eğitim almış kişilerin bu hatlarda çalışması da faydalı olur.

ülkemizde bildiğim kadarıyla bir tek lambda istanbulun böyle bir hattı var, haftanın belli saatlerinde hizmet veriyor. bir dönem bu hatta stajyer olarak çalıştım, enteresan bir deneyim oldu. danışmak için arayan bazı kişilerin hikayeleri beni dehşete düşürüyordu, karşılaşılan şiddetin haddinin hesabının olmadığı durumları dinliyordum, bazen çok garip cinsel durumlarını anlatan kişiler (karısından kendisini becermesini isteyen ve karısının da bunu bir kaç kez yaptığı ama artık yapmaktan sıkıldığı falan gibi fantastik hikayeler) oluyordu, bazen de telefonu açıp küfreden ya da hiç ses çıkarmadan (muhtemelen aramış ama konuşmaya cesaret edemeyen kişiler) duran kişiler oluyordu. her bir durumda ne denilmesi gerektiğini öğreten bir kitapçık var, zaten orada dura dura bir şekilde alışıyorsunuz, bence çok faydalı bir uygulama. keşke daha da yaygınlaşsa. ciddi emek ve sabır gerektiren bir iş olduğundan zorluyor insanı.

bu tarz yardım hatlarının batı ülkelerinde çok örneği var, benim bildiğim en ünlüsü the trevor project aslında bir lgbt intiharlarını önleme hattı olarak açılmış ama genel danışmanlık hizmeti de veriyor. gönüllülerinin artması dileğiyle.

lambda istanbul danışma hattı: 0549 490 90 72
listag danışma hattı: 0 531 467 77 53
ankara gökkuşağı aile grubu: 0537-461-88-08

ayrıca (bkz: lgbt psikolojik yardım)
beybimiz futurelavirs hukuki süreçle ilgili homojen dergide bir yazı yazmıştı. belki faydası olabilir.