livorno fc

1921 yilinda kurulmus, iyalya'nin toscana bölgesindeki 150.000 nüfuslu livorno sehrinin futbol takimidir. livorno, isçi sinifinin yogun, dolayisiyla komünist partinin güçlü oldugu bir bölge oldugu için, livorno taraftarlari, takimlarini, proleter gururu tasiyan bir takim olarak benimserler ve maçlara kizil renkli bayraklari, orak çekiçli flamalariyla giderler.
takim 1926-1949 arasinda 13 sezon seri a'da oynadi. oradan düstükten sonra uzun yillar 3. hatta 4. lige kadar geriledi, sonrasinda 2002 de seri b'ye ve 2004 de 55 yil aradan sonra seri a'ya yeniden çikti. livorno taraftarlari seri a'ya çikmalarini, neofasist partinin bölge bürosunu yakarak kutladi.
4 sezonu seri a'da geçiren takim, küme düstü. 2008-2009 u seri b'de geçirip tekrar seri a'ya yükseldiysede, çok
kötü bitirdigi sezon sonunda yine 2. ligin yolunu tuttu.

benim livorno taraftari olmama ise, irak'in emperyalist güçlerce isgali sirasinda 17 itayan askerin nasiriye'de ölümü üzerine livorno taraftarlarinin takindigi tavir sebep olmustur. diger bütün takimlarin taraftarlari, maçlarda ölen askerler için saygi durusunda bulunurken, livornolular on, yüz, bin daha fazla nasiriye slogani atiyorlardi. bunun nedenini söyle açikliyorlardi; "bunlar isgalci askerlerdi. her yil italya'da 1500 isçi is kazalarinda ölüyor. onlar için niye tören düzenlenmiyor?"

(bkz: ayi sözlük yazarlarinin tuttugu takimlar)