mad max

ilki 1979 yılında çıkmış olan ve seri denmeyecek türden 4 filmden ibarettir. seri denmez pek fazla çünkü her filmde geçmiş filme dair bir şey olmuyor. ilk film ile ikinci film arasında bağlantı yok max dışında. olay sadece avustralyadaki petrollerin tükenmeye başlayıp dünyanın alacağı hali göstermektedir. bunların yanında filmin yarısından çoğunu kaplayan araba takip sahneleri vardır ve onu ünlendiren şey de budur.

4. film ise ne bir sequel, ne bir prequel, ne bir remake... dünya aynı dünya, max aynı max, diğer her şey farklı. artık petrol savaşlarının yanına su faktörünü de koymuşlardır. vazgeçilmez olan kovalama sahneleri bütün filmi kapsamaktadır bu sefer nerdeyse.

gidip eski filmlerinin fragmanlarına bakmanızı önermem, çünkü bütün film izlemiş oluyorsunuz, pek bir şey kalmıyor geriye. *
ilk film, mad max'in nasıl mad yani çılgın olduğunun öyküsüdür. ailesi katledilir... dünya nükleer bir felakete doğru gitmektedir... ikinci filmde, post-apokaliptik dönemde yaşananlar işlenir; üçüncü filmde finalde bir umut belirir... spoiler'a girmeden bu kadar bilgi yeter. dördüncü film için yorum bile yapmıyorum.