maksim gazinosu

aslında bu isimde 2 gazino var ilk maksim gazinosu 40larda istanbul'da faaliyet gösteren, halk müziği ve sanat müziği sanatçılarının çıktığı 50lerde kapanan ilk maksim. istanbul'un zengin ve müzik dinlemek isteyen kesiminin itibar ettiği bir yer.

olayların maksim gazinosu ise 1960 yılında fahrettin aslan tarafından sıraselvilerde açılan maksim. açıldığı gün solist olarak zeki müren ile müzik hayatına başlıyor. zeki müren trt radyosundan tanıdığı sevdiği yakın arkadaşlarını solist altı olarak iyi paraya buraya aldırıyor. bu maksim gazinosu daha çok zengin para babalarının sahne alan güzel kadınlarla yakınlaşmaya çalıştığı, mafya olarak tanımlanan o dönem kabadayı olarak isimlendirilen kişilerin nam yapmaya çalıştığı, kaotik para işlerinin döndüğü karmaşık bir yer. 1960 yılından 1975 yılına kadar zeki müren assolist olarak burada bir müzik oligarşisi kuruyor. gazinoda çıkma şansı olan isimler 1975 yılına kadar zeki müren'in onay verdiği yakın arkadaşları ve kankaları. solist olmanın ilk ve tek şartı türk müziği okumak olduğu için ajda pekkan bile assolit olamıyor solist altı olarak burada yer bulabiliyor.

1975 yılında bülent ersoy'un maksim gazinosu'na transferi gerçekleşiyor ve zeki müren de rakip gazinolar olan çakıl stardust gibi gazinolarda çıkmaya başlıyor. 70li yıllarda bülent ersoy'un destek verdiği ve maksim gazinosu'na çıkmasına ön ayak olduğu isimler sezen aksu, ferdi özbeğen ve coşkun sabah gibi isimler. bu dönem assloist olarak çalışan diğer isimler emel sayın, behiye aksoy, muazzez abacı gibi isimler.

zeki müren'in maksim'den ayrılması rakip gazinolarda çalışmaya başlaması ile başlayan dönem 1983 yılına kadar sürüyor. 1983 yılında gazino hayatına son veren ve bodrum'a yerleşen müren bu kez konserlerini senede 1 konser olmak üzere bodrum'da sürdürüyor. bu konserler 1986 yılına kadar sürüyor.

80lerin başında yaşanan darbe, bülent ersoya'ya gelen sahne yasağı ve ardından gelen hapis cezasının ardından bülent ersoy, bir süre hapis yatıp yurtdışına gidiyor. 80lerde maksimde assolist olarak çıkmaya başlayan isimler kibariye ve seda sayan gibi isimler. türk müziği okuma kuralı böylelikle delinmiş oluyor. ama ibrahim tatlıses yine assolist olamıyor yine sahnelere alt kadro solist altı olarak devam ediyor.

90larin başında işler tamamen değişiyor ve hangi sanatçı müşteri getiriyorsa o assolist yapılıyor. bu dönem assolist olan isimler seren serengi ve petek dinçöz gibi isimler. giderek gazino olmaktan çıkan mekan 90larin ortalarında gazino-kumarhane karışımı bir yer yapılıyor ve kumarnelerin yasaklanması ile tamamen kapanıyor. bugün sıraselvilerde maksim gazinosunun olduğu arsada bir otel var.

maksim gazinosundan apar topar ayak oyunları ile kovulan isim bana göre harika avcı, en çok buranın etmediğini yiyen isimler ise nazan şoray, seren serengil gibi isimler. gazinoya alınması kovulması her şeyi ayrı skandal olan ama kendine en sağlam çizgiyi çizen isim ise şüphesiz sezen aksu.