man down

biraz yanlış anlaşılmış bir rihanna şarkısıdır.

çok güzeldir,hakikaten çok çok güzel bir şarkıdır.ama işte güzel ülkemin güzel insanlarının çoğu,bu şarkıyı yanlış anladı. bu şarkı çok acıklı bir şarkıdır aslında.. bakmayın şarkının ritmine,hareketliliğine..aynı durum lady gaga
ın bad romance şarkısı içinde geçerlidir...aslında hiç ingilizce bilmeyen biri bile,klipten bir şeyler çıkartabilirdi man down için...

ama olsundur,rihanna sağolsun,bu şarkıyı yarattı da,birçok güzel anıda bıraktı hafızamızda..her ne kadar çoğu insan bu şarkıyı partilerinin,sevişme sırasında dinlenilecek şarkılar arasına soksa da man down yıllar yıllar sonra bile eminim dinlenilecek şarkılar arasında çoktan yerini bile aldı...

"rum pa pa pum,rum pa pa pum,rum pa pa pum,man down,
oh mama mama,ı just shot a man down.."
benim için çok değerli bir şarkıdır. söyleyen en sevdiğim kadınların başında gelir. telefonumu zil sesidir ve hep öyle kalacaktır. greenday çok güzel oynar bu şarkıda şahit olmuşluğum var.* söylerken en zevk aldığım yeri cause now imma criminal criminal criminal. we found love adlı şarkısıyla papucu dama atıldı denilse de bu şarkının yeri farklıdır herzaman.

(bkz: rihanna)
bendeki yeri ayrı rihanna şarkısı. cinayeti anlatır biz dans ederiz. ilginç tabi ama öyle.
rihannanın şimdiye kadar yapmış olduğu en iyi şarkı diyebilirim,en azından ilk üçte daim olacak parçasıdır benim için. şarkı ayrıca kendi köklerine ait reggea* müzik tarzında ve sesine de cuk oturmakta. değeri pek bilinmedi bu şarkının nedense. ve ayrıca bir dönem kuşağın dans ederek dinlediği ama konusunun tecavüz edilen bir kızın hikayesi olan jeanny* ile aynı kaderi paylaşmakta.

edit: bu arada pull the trigger öbeğini "pulitika,pulitika,pulitika" anlayan tek ben değilmişim yaptığım araştırmalar sonucu.
cause i didnt mean to hurt him, coulda been somebodies son kısmına ölüyorum ben.
belkide rihanna'nın bu zamana kadar çıkardığı en başarılı şarkıdır. şarkıda ki o çaresizlik, üzüntü, pişmanlık, yalvarış insanın içini burkar. bu şarkıda ki aksanıda çok güzeldir rihanna'nın.
rihanna nın mükemmel ötesi şarkılarından biridir. ama klibinde yaptıklarından dolayı tecavüzü hakettiği görülüyor. yoldan geçen herkese kuyruğunu sallarsa olacaklar kaçınılmazdır.
(bkz: kendi düşen ağlamaz)
her first person shooter** * oyununda illa ki telsizden duyarız bu nidayı, bang bang pew pew pew... man down! i repeat, man down!
rum pa pa pum kısmı dilinize bir kere dolandı mı asla kurtulamazsınız bu şarkıdan. *
walk off the earth coverı da şahanedir hatta bana göre daha güzeldir orjinalinden
rihanna bacımızın namusuna göz diken adamı nasıl uçurduğunu anlatan şarkısıdır.
şarkının yazılış hikayesi şöyledir;
rihanna papayı ziyaret için vatikan'a gider. vatikanda papa rihanna'ya bir şey göstererek ''rihanna nedir bu?'' diye sorar. rihanna'da ''rampa papam'' der. sonra rihanna'da bir ışık yanar ''rampa papam rampapapam'' derken ''rumpa papam rum papapam''a döner iş.