marvel

kökü baya eskilere 1939 yılında kurulan ‘timely comics’e olan ve daha sonra 1961 yılında ‘marvel’ olarak kullanılmaya başlanılmış, çizgi roman karakterleri ve hikayelerine dayanan, günümüzde sinemaya uyarlanan süper kahramanlardan oluşan bir evrendir.

rakibi ve sürekli karakterlerin çalınması ve hırsızlık muhabbeti geçen firma da dc comicsdir. aynı şekilde kahramanlar sinemaya uyarlanmış ve beyaz perde de tıpkı çizgi romanlar gibi kapışmaları devam etmektedir. severek ilgiyle takip ediyoruz.

sinemaya uyarlanma sebebi ise teknoloji çağı ve artık çizgiromana olan ilginin azalmış olması gibi geliyor bana. ve tabi ki sinemaya uyarlanan karakterlerinin çizgi romandaki durumlarından farklı olduğu klişesi de hep varolmuştur.

marvel evreninin kahramanlarından bazı sinemada başı çekenler; ironman, captan america, thor, black panther, hulk, deadpool, spider man, ant man, dr strange, vision, falcon, black widow, loki, thanos vs liste böyle devam eder.

sinemada şu an vizyonda olan avengers serisinden avengers:infinity war olarak serinin üçüncü devam filmi mevcuttur. bu serinin ilki avengers 2012de, ikinci filmi avengers2 2015de vizyona girmiş olup, dördüncü filmi avenger:infinity war part2 de 2019da vizyona gircek. filmleri sevip takip edenlere tavsiyem filmden perde kapanana kadar çıkamyın hep en sona bir sahne koyuyorlar.
marvel film serisini izlemeye başladım ve 7. filmde falan dayanamayıp kapattım, filmler iyi çekiliyor ve aksiyon da olduğundan sıkmıyor ama filmlerin hiçbirinde herhangi bir derinlik söz konusu değil, hepsi aynı formüla üzerine kurulu ve aynı şeyi farklı karakterlerle seyircinin önüne ısıtıp ısıtıp sunuyor
hayatımda bi daha bu kadar boş bir dönem yaşadığımda kaldığım yerden devam edeceğim
deadpool,hawkeye,carnage,venom gibi herolarıyla gönlüme taht kurmuştur.
iyi ki var..
çocukluğuma fox kids sayesinde girmiş ve ergenliğimde kadar hayal gücümün insan kaynakları departmanı başkanlığını yapmış, son zamanlarda ise yapısal reforma giren bünyemde yer bulamamış bir süper kahraman evreni. yeri hala ayrı gönlümde, ama ben eski ben değilim maalesef. ama deadpool'u severim.