metropolis

dil bilimi üzerine bir araştırmamı kısa ve öz paylaşayım anacım size;

antik mezopotamya oldukça verimli tarım alanları sahip ve ilk tarıma geçiş yapan topluluklardan oluşan bir bölgeydi. tarımı ve hayvancılığı iyi kullanmaları, para olarak arpa suyu(bira) kullanmaları buradaki toplumları çok hızlı bir biçimde geliştirdi ve yerleşik merkezler kurmaya başladılar. fakat bu merkezler korunaksız merkezleri. tarım toplumuna geçmemiş dağlarda veya çöllerde yaşayan topluluklar sürekli bu bölgelere saldırıyor ve mallarını yağmalıyorlardı. mezopotamya tarım toplumlarının güvenliği sağlayacak hiç bir gücü yoktu.

tam da bu noktada şehir merkezleri surlarla çevrilmeye başlanılıyor ve surlar içinde her aileden bir çocuk şehiri savunmak amaçlı tarım yerine savaşçı olarak eğitiliyordu. bu surlarla çevrili olan kentler toplulukların merkeziydi ve ilk kent devletlerin kurulması bu antik döneme denk gelir. yunanca meropolitan(metropolis) kelimesi de bu kentlere verilmiştir. metro'nun anlamı ana,annedir metro kelimesi diğer dillere de matre, mader(farsça), mother(ingilizce) gibi evrilmiştir. politan(polis) ise şehir, kent, devlet anlamına.

yani anacım metropolis ana şehir demektir. ama düzenli savaşçılarla korunan ana şehir anlamındadır. istanbul bir metropolitandır mesela, diyarbakırda, bir çok kentte. bunlar genelde kent devletlerdir. ve bu devletleri koruyanlara polis yani kıscası devlet denmiştir. o yüzden polis=devlettir, metro ise anadır.

umarım ufkunuzu bir nebze açtım güzeller ;)
merkezindeki devasa daily planet binasıyla yüce gönüllü süper kahramanımız superman'e ev sahipliği yapan kurgusal şehirdir. kankası gotham'dır.