missingno

ilk kez pokemon'un red/blue versiyonlarında* görülen bug. bu bug, ancak cinnabar island'a gelindiği zaman ve elinizde fly ve surf yeteneği olduğu zaman uygulanabilir. size nasıl pokemon yakalandığını gösteren amcanın yanına uçup, onun gösterimini tekrarladıktan sonra cinnabar island'a uçup, kayalıkların yanında surf yaparsanız, oynadığınız karakterin adına göre, hatalı pokemon karşınıza çıkar. örneğin, atıyorum suyun ortasında karşınıza growlithe çıkar ama seviyesi 100 falandır. ya da hatalı bir pokemon çıkar. bu pokemon, içinde pokemon bulunmayan bir işaretçiye* denk gelirse, yani mesela en fazla 151 nolu pokemon var o da mewtwo, ama 152 falan gelirse ya da 230 falan gelirse*, pokemon işaretçisi bir yer tutucuya* denk gelir. bu pokemon'un normalde pokedex'te bir sayısı olmadığı için* pokemon adı olarak, savaş ekranında "missing no." yazısı görünür*. ayrıca bu numaraya belirli bir resim, saldırı vb. atanmadığı için hatalı pokemon resimleri ve atakları oluşur. ayrıca pokemon'un bağırış şekli de farklıdır*:
ilginç olan diğer bir durum ise, pokemon'un tipi "kuş"tur. aynen, uçan* değil, "kuş". galiba kuş tipi, uçan tipinin prototipiydi. ayrıca missing no, bazen hayalet şeklinde, iskelet kabutops ve iskelet aerodactyl şeklinde de görülebiliyormuş. hayalet şekli epey korkunç duruyor. bu bug'ı gören yapımcılar, oyuncuları dikkatli olması konusunda uyarmışlar. nedeni de, eğer missing no ile karşılaşırsanız, oyunun herhangi bir yerinde kilitlenecek olmasıdır. eğer missing no'yu görüp oyunu kaydetmişseniz yandınız yani. eğer missing no'ya bakmak istiyorsanız bakmadan önce oyunu kaydetmeniz gerekiyor. aslında bu durum kötü, ama bug'ın gizemliliğinden midir, ilginçliğinden midir, bu bug, oyun tarihinin en ilgi gören bug'ı olmuş. insanlar bu bug'ı denemişler sürekli.

ayrıca, missing no ile karşılaşmanızda item listesindeki 6. itemin sayısı uçmaktadır. buraya rare candy koyup, itemin sayısını uçuranlar var ama bir fayda etmiyor. çünkü oyun, bir noktada kilitlenecek mutlaka.

missing no'nun biçimi:

japonca adı: ketsuban