monosodyum glutamat

tüm o doğal, doğala özdeş gibi gördüğünüz ürünlerin arkasındaki katkı maddesidir. çin tuzu, msg, e 621 olarak da bilinir. lezzet arttırıcıdır, bunu bokun içine bile katsanız afiyetle yiyebilirsiniz, o yüzden pek çok fast food ve ambalajlı hazır gıdada bol miktarda vardır. kanserojen olduğunu da belirteyim, hazır çorbaların ve bulyonların da tümünde vardır. sürekli tüketimi çok zararlıdır.
msg olarak bilinir, 100 yıldan daha uzun süredir gıda katkı maddesi olarak kullanılır, zararlıdır, kanserojendir ama hazır yiyecekler için de vazgeçilmezdir...
msg de denilen, glikoz şurubu ile birlikte en zararlı ve en kanserojen maddelerden olup özellikle her türlü soslarda, cipslerde filan bulunan, yenilen ürünün daha lezzetli algılanmasına yol açan, bu yüzden yendikçe yenesi gelen, iştah arttırıcı kanserojen madde. uzak durun, çok tehlikeli çok...
yapılan çalışmalarda kanserojen olduğuna dair hiçbir kanıt bulunamamıştır. ayrıca tuzdan daha tehlikesizdir. acaba büyük marketlerde var mıdır bundan?

tek zararı yiyeceğin tadını artırdığı için, msg'li yiyeceği yiyen canlının o yiyeceği yedikçe yiyesi gelmesidir. zaten çok fazla miktarda katılırsa yemeğin tadını bozuyormuş. uygun miktarda katılmalıymış tuz gibi.

ki uzakdoğulular bu maddeyi uzun zamandan beridir tüketiyor. hepsi de uzun süre yaşıyor ve çok akıllılar.

zamanında soya sosu için de böyle demişlerdi.