oruç tutmak

kış zamanlarında tutulduğunda kolay olabilen,fakat yaz zamanlarına geldiğinde tutulması zor olan ibadet. <br> <br>allahım biliyorum bana kızıyorsun ama ne yapayım,yazın o sıcakta oruç tutamıyorum,başım falan dönüyor susuzluktan. ben de kazaya bırakıp,kışın tutuyorum..ama valla bak şu an basbayağı sahur yapıp,akşama da iftar yapıyorum.. <br> <br>ay nolur kabul et ya!
tüm gün aç kalıp fakirleri anlamamıza yardımcı olan, iftar saatiyle hayvan gibi yiyerek fakir mi o ne lan gibi düşüncelere gark ettiren ibadet çeşidi. nefse hakim olmak için derler.
son birkaç yıldır yaz dönemine denk gelişi sebebiyle tutmak çok daha zordur.
imsak vaktinden iftar vaktine kadar birşey yiyip içmeme durumudur. amaç nefsi terbiye etmektir.

(bkz: imsakiye)
kendimi bildim bileli hiç bırakmayarak yerine getirdiğim ibadet.hiçbirşey yapmıyoruz bu kadarını da yapalım derim.eğer ki yaz aylarında oruç tutamayan arkadaşlarımız varsa onlar da etrafında oruçlu insanların olduğunu unutmamasını dilerim.

edit: ramazan geldi çattı.hayırlı ramazanlar.
torosların eteklerinde serin bir yaylada olduğumdan tutması benim için kışın olduğu kadar kolay olan ibadettir. biliyorum bu biraz işin kolayına kaçmak ama ne yapayım çukurova'da insan oruçlu değilken bile susuzluktan şuurunu kaybediyor bu aralar. allah'ım kabul etsin.
günde iki paket sigara içmem nedeniyle gerçekleştiremediğim ibadettir. oysa gerçekleştirmeyi isteyebileceğim de tek ibadettir aynı zamanda. güzel bir felsefesi, yerinde bir mantığı vardır.
(bkz: açları anlamak)
bunun yerine kırmızı ışıklarda beklemeyi, küfür etmemeyi ve türkiye gibi bir yerde saygılı davranmayı deneyerek sabrınızı terbiye edebilirsiniz. hem daha zor hem daha faydalı... *
oruç tutmak daha çok islam dininde olan bir ibadet olarak bilinse de aslında islam öncesi dinlerde de bu ibadet yapılmakta ve hala devamlılığını korumaktadır.

oruç tutmak, islamın 5 temel şartından biridir.
" ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak kur'an'ın indirildiği aydır. öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, allah'ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir”. (bakara suresi 185. ayet)

yahudilikte oruç tutmak, 26 saat aralıksız sürecek olan bu oruç zamanında yemek yemek ve içmek, yıkanmak, parfüm sürünmek, cinsel münasebette bulunmak, çalışmak ateş yakmak yasaktır.

hristiyanlık'ta oruç tutmak, paskalya döneminde, 49 gün boyunca hayvansal gıdaları yememek kaydı ile oruç tutulur.

oruç tutmak, hinduizm, brahmanizm, budizm, janizm, maniheizm, eski yunan ve kelt dinleri gibi dinlerde de değişik şekil ve miktarlarda tutulduğu bilinmektedir.

bu bilgileri paylaşırken ki amacım oruç tutmayı salt bir konuya odaklanıp, insanların inandıkları şeyler uğruna yaşadıklarını "dalga geçer gibi" eleştirilmemesi üzerinedir.

detaylı bilgiler için (bkz: vikipedi) http://tr.wikipedia.org/wiki/Oru%C3%A7
detaylı bilgiler için (bkz: türkiye dinler tarihi derneği) http://ayisozluk.com/lnk/a549ef
detaylı bilgiler için http://www.davetci.com/ramazan_digerdinl...
detaylı bilgiler için tüm dinlerde oruç / iktibas dergisi http://www.iktibasdergisi.com/
rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "oruç bir kalkandır. oruçlu kimse kötü söz söylemesin ve cahillik yapmasın (yânî câhiliyet fiillerinden birşey yapmasın). eğer herhangi bir kimse kendisiyle döğüşmeye yâhud söğüşmeye girişirse, ona iki defa “ben oruçluyum!” desin. nefsim elinde olan allah'a yemin ederim ki, oruçlu ağızın kokusu, yüce allah katında misk kokusundan daha temizdir. yüce allah: oruçlu kimse benim için yemesini, içmesini, cinsî arzusunu terk eder. oruç, doğrudan doğruya bana edilen (riya karışmayan) bir ibâdettir. onun ecrini de doğrudan doğruya ben veririm. hâlbuki diğer güzel amellerin hepsi on misli ile ödenir" buyurmuştur.
(ebû hureyreradiyallahu anhu'dan; buharî)
allah'ın verdiği emir. ibadet gereği. tüm gün açlık ve susuzluktan ölüp de iftar zamanı dünya varmış dediğimiz günleri yaşamaktır oruç tutmak.
önceden kul ve tanrı arasında olan ibadet
en sevdiğim ibadettir. ne kadar kalabalık olunursa o kadar eğlencelidir.
sahurda içilen 10 bardak suyun gün içinde hiç bir işe yaramadığını kabul edememek de bu ibadetin rutinlerindendir.
açların halinden anlamak için bir fırsattır.
genelde fakirlerin hâlinden anlamak için tutulduğu iddia edilir ama ben hiç ''önümde yemek yemeyin, önümde sigara içmeyin, su içmeyin'' diyen aç veya fakir görmedim.
zaten oruçken başkasının yiyip içmesi dokunuyorsa o kişi oruç tutmasın. o huzuru hissetmek lazım. huzur hissedilmiyorsa nafile yapılıyor demektir.