oruç tutmak

7 Entry Daha
oruç tutmak daha çok islam dininde olan bir ibadet olarak bilinse de aslında islam öncesi dinlerde de bu ibadet yapılmakta ve hala devamlılığını korumaktadır.

oruç tutmak, islamın 5 temel şartından biridir.
" ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak kur'an'ın indirildiği aydır. öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, allah'ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir”. (bakara suresi 185. ayet)

yahudilikte oruç tutmak, 26 saat aralıksız sürecek olan bu oruç zamanında yemek yemek ve içmek, yıkanmak, parfüm sürünmek, cinsel münasebette bulunmak, çalışmak ateş yakmak yasaktır.

hristiyanlık'ta oruç tutmak, paskalya döneminde, 49 gün boyunca hayvansal gıdaları yememek kaydı ile oruç tutulur.

oruç tutmak, hinduizm, brahmanizm, budizm, janizm, maniheizm, eski yunan ve kelt dinleri gibi dinlerde de değişik şekil ve miktarlarda tutulduğu bilinmektedir.

bu bilgileri paylaşırken ki amacım oruç tutmayı salt bir konuya odaklanıp, insanların inandıkları şeyler uğruna yaşadıklarını "dalga geçer gibi" eleştirilmemesi üzerinedir.

detaylı bilgiler için (bkz: vikipedi) http://tr.wikipedia.org/wiki/Oru%C3%A7
detaylı bilgiler için (bkz: türkiye dinler tarihi derneği) http://ayisozluk.com/lnk/a549ef
detaylı bilgiler için http://www.davetci.com/ramazan_digerdinl...
detaylı bilgiler için tüm dinlerde oruç / iktibas dergisi http://www.iktibasdergisi.com/
9 Entry Daha