ötanazi

bir canlının yaşamının dayanılmayacak durumda olması* sebebiyle az acılı ya da acısız şekilde ölümcül enjeksiyon yaparak, yüksek dojda ilaç vererek yada yaşam destek ünitesinden ayırarak yaşamını sonlandırma işlemidir. " yaşamak her türlü yaşamak değildir." felsefesinde olan bendeniz için acılar içinde sürünmekten daha iyi olacağını düşündüğüm işlemdir, haktır.*
bir çok haktan mahrum bırakılan ülkem insanlarının bu hakkı da ülkemizde maalesef yoktur.
ülkemizde hayvanlara (özellikle barınak hayvanlarına) rahatlıkla uygulanabilen işlem.
kişinin ölüm hakkı .
acısız bir şekilde ölme isteğinin gerçekleştirilmesi .
türkiyede yasal değil.
nerde yasal bilmiyorum *
bu kadar izlediğim ötenazi hakkında yapılmış ve ince detaylara sahip bir en iyi filmdir, insanın yaşam hakkı kadar ölüm hakkına da sahip olması gerektiği üzerinde durur.

(bkz: mar adentro)
hollanda ve belçika'da yasal, bir de abd nin oregon eyaletinde yasal. fransa ve avustralyada yasa çkrmaya çalışan dernekler mevcut. 18 yaş üzeri herkes bu kararı verebiliyor. şöyle bir haber de var;

http://www.radikal.com.tr/dunya/uc_kez_c...
türkiye'de yapmak büyük suç. eğer bir doktor bu işlemi yaparsa türkiye de cezalandırılıyor. ceza ise ömür boyu hapistir.
intiharın bilimsellik kazanması.
kesinlikle desteklediğim bir hak. eğer kişi hayatını tek başına devam ettiremeyecekse, felç, yatalak ise kendisine çok acılar çektiren bir hastalığı varsa bu hakka sahip olmalı. hem biz değil miyiz bu durumdaki insanlar için "öldü de kurtuldu, çok çekmedi" vs..diyen. evet yaşam kesinlikle müthiş ve benzersiz bir hediye ancak her türlü acıya da ömrümüzün sonuna dek katlanacak kadar değil.
desteklediğim bir insan hakkıdır.
çünkü, yaşam hakkı, bedensel ve ruhsal açılardan sağlıklı ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikteki koşulları kapsar.
bunların var olmadığı ortamlarda yaşamaya zorlamak, işkence ve kötü muamele olarak kabul edilmeli ve bireye istediği zaman bu cehennemi terk etme hakkı tanınmalıdır.

fakat, bu durum, intihar etmek ile bir tutulmamalı, şartları tam olarak tanımlanmış belli koşulların varlığında onaylanabilen onurlu bir gidişi ifade etmelidir.
(keyfi intiharlara kesinlikle karşıyım ve saygı duymuyorum!)
belçika'da eşcinsel bir birey ötenazi talebinde bulunmuş.
üzücü durum.
http://www.hurriyet.com.tr/kendi-vucudum...
elden ayaktan düşmeme yakın yapacağım şey. hiç romantik takılmaya gerek yok. dedem alzheimer. annemde çok ciddi unutkanlık başladı. muhtemelen ilerleyen yıllarda bende de başlayacak. ayrıca alzheimerın dışında yaşlılara mahsus bir sürü hastalık var ve bütün bunlara tek başıma göğüs geremem. altımdan birinin almasına tahammül edemem. en iyisi güzel bir hayat yaşayıp bir sürü başarı yakalayıp zamanın gelince kendi kendine gitmek.