papa 1. francis

papalık seçimi sonucunda yeni papadır. arjantin'li kardinal 1936 doğumlu.

asıl adı için; (bkz: jorge bergoglio)

http://www.bianet.org/bianet/kultur/145076-1-francis-yeni-papa-secildi
adet olduğu üzere, kendi ülkesinden sonraki ilk yurtdışı gezisini türkiye'ye yapacağını tahmin ediyorum. daha önceki iki papa da, kendi memleketlerinden sonra istanbul'da fener rum patrikhanesini ziyaret etmişlerdi..
vatikan a.ş nin yeni ceo su
1 milyar 200 milyon katolik hıristian ın ruhani lideri. felsefe tahsilli ve sade yaşantısıyla dikkat çekiyor. kendinden önceki papaların ismini almayarak farklı olacağının sinyallerini vermişti. ilk farklı açıklaması da geldi. "bir insan eşcinselse, tanrı'yı arıyorsa ve iyi niyetliyse, ben kimim ki onu yargılayayım?" diyerek dikkat çekmiştir.

http://ayisozluk.com/lnk/a85549
göreve gelirken eşcinsel hakları, kürtaj ve benzeri konularda yapıcı yaklaşmış, katolik kilisesi’ni takıntılı olmakla eleştirmişti, “onlara merhamet ve sevgiyle yaklaşmalıyız. kilise eşcinselleri cezalandırmak istemez, tanrı herkesi özgür yarattı” demişti. şuan ise vatikan'a atanan fransa büyükelçisi laurent stefanini ile çalışmak istemediklerini belirtmiş. garip.
ermeni soykırımı'ndan bahsetmiştir. aksaray açılısında adamı memnun edememişler belli ki.

(bkz: ak saray'ın açılışına papa'nın davet edilmesi)
kilise öğretilerinin eşcinselleri dışlamak yerine saygı duyulmasını emrettiğini ve kilisenin eşcinsellere yönelik tavrı için özür borçlu olduğunu dile getirmiş. daha önce de "ben kimim ki kişilerin yönelimlerini yargılayayım" demişti. nerede bizde böyle din adamları.

http://asdilgbti.ayisozluk.com/2017/02/0...