pasif oldun diye üzülme aktif oldun diye sevinme

ata sporunu yataklarda yaşatmayı göze alanların savaşmak yerine sevişmeyi tercih etmesi, zevk almaya bakması gerektiğinin ifadesi.
top, bottom ilişkisinin kırkpınar sloganı kırıklarıyla yüzmesi.
pasif olmanın utanılacak, aktif olmanın övünülecek bir konu olduğu fikri var olduğu sürece türkiye'de kesinlikle sağlıklı bir eşcinsel yaşamı olamayacaktır, bu kadar net. çünkü eşcinsellik türk toplumunda sadece pasif tarafın marifeti bir eylem olarak görülmekte, üstüne üstlük bunun çanağını da en çok yine eşcinsellerin kendisi tutmaktadır. o zaman da pasif eşcinsellik kadınsılaşarak bir "taraf" haline geçmektedir, sırf maço tarafın "erkek"liğine halel gelmesin diye yapılan adı konulmamış bir anlaşmadır bu. bir pasif eşcinsel erkeğin kendisinden daha maskulen olmasına tahammül edemez çoğu "full" aktif eşcinsel.
nasıl olunduğuna dair tarif edilmesi konusunda beklenti yaratmaktadır. yeri geldiğinde nasıl seviniriz, nasıl üzülürüz diye öğrenmek lazım. *

(bkz: aktif olunmaz doğulur)
(bkz: pasif olunmaz doğulur)
(bkz: alayına aktif)
(bkz: alayına pasif) *
pasif olduğu halde sevgilisine aktif olmayı deneyen bir arkadaşım vardı bana aynen şunları söyledi: "seni de anlıyorum hayatım ama ben aktif olmaktan zevk almıyorum o yüzden ap olmak bana göre değil!"

(bkz: versatile )
en güzeli aktifpasif yani versatile olmak. hem alttasın hem üstesin sanki yeşilçam filminde çimenler üzerinde yuvarlanıyorsun ahenkle
al gülüm ver gülüm. en iyisi... kafa rahat abi.