psikojenik füg

kişinin yaşadığı ya da tanık olduğu savaş, istismar, şiddet, doğal afet gibi travmatik olaylar sonucu oluşan yoğun stres ile bağlantılı bir rahatsızlık türü. latince de 'kaçmak' anlamına gelen füg kelimesinden de anlaşıldığı gibi geçici olarak kişisel kimliklerini unutup evlerinden ya da iş yerlerinden ayrılırlar. kendilerine yeni kimlikler yaratırlar, kendilerine geldiklerinde ise bu zaman diliminde yaşadıklarına dair hiç bir şey hatırlamazlar.
jean christophe grange'in sisle gelen yolcu kitabında esas karakterin muzdarip olduğu hastalıktır.bu tip psikolojik rahatsızlıklar ilginizi çekiyorsa kitabı şiddetle tavsiye ederim
davranış bozuklukları dersinde işlemiş idik vaktiylen. bikaç savunma mekanizmasının bileşimi diye yorumluyorum. yanan evi bırakıp başka bi hayata başlamak, yeni başlanılan hayatta yanan evi unutmak ve bir süre sonra yeni hayatı bırakıp sönen eve geri dönmek. içinde bulunulan hayat dışındaki hayatlar unutulur. çokzel diil mi? ev yanıp sönüyo ve ordan kaçıp kurtuluyosun sonra geri dönüyosun. sil baştan başlamak gerek bazen :)