rhun

tolkien külliyatından bir bölge;
batıdan rhovanion, uzak doğudan hildorien kuzeyden demir tepeler ve güneyde mordor arasında kalan bozkır olan bölgedir.
bölgeye esas hayat veren rhun denizi olarak bilinen ve celduin'in döküldüğü bir iç deniz yer alır.

burada variaglar, wainrider, balchoth halkları yaşar ve bölge sauron öncesinde de muhtemel olarak melkor'un gölgesi altındadır. üçüncü çağın ilk bin yılında bu bölgeden gelen işgalci ordular, sauron'un kışkırtmasıyla gondor üzerine büyük seferler düzenlemişlerdir. bu kavimlerin çok cesur ve onurlu kimseler olduğu ve kadınlarının da erkekleri gibi savaşçı olduğu bilinmektedir. genelde yarı yerleşik hayata geçmiş göçebelerden oluşurlar.

aynı zamanda adı sadece efsanelerde geçen çok zengin dorwinion ülkesinin de burada olduğu varsayılır.

valar tarafından gönderilen istarilerden saruman, alatar ve pallando bu bölgeye gelmiş, insanları sauron'un esaretinden özgürleştirmeye çalışmışlardır. saruman geri dönerken diğerleri yani mavi büyücüler misyonlarına devam etmişlerdir. tolkien'in notlarından derlenenlere göre alatar ile pallando bölgede ihtilaf'a sebep oldukları için sauron doğululardan arzuladığı desteği yeterince alamamıştır. sauron mağlup edilip gölge dağıldığında bölge özgürleşmiştir.

nirnaeth arnoediad savaşında noldor ittifakına ihanet edip, melkor'un tarafına geçen ve elflerin beleriand'ın hakimiyetini kaybetlerine sebep olan "doğulular" ile rhun halkı doğrudan akrabadır.