sevgili için kendinden ödün vermek

ilkbaşlarda sevimli gelen ama günden güne aşkı sevgiyi bitiren durum.seven insan değişir değişmemişsen sevmemişsindir sözünü şiar eyleyip başlarsın değişmeye.önce onun sevdiği dizileri izlersin,onun sevdiği mekanlara gidersin sevmesende onun arkadaşlarıyla takılırsın.daha sonra giyimini sosyal çevreni hatta huylarını değiştirirsin.
sonra aniden bir gün aynaya baktığında hep kaçtığın görüntüyle yüzleşirsin.aynadaki sen sen değilsindir ne giyimin ne duruşun nede fikirlerin.çünkü artık o kadar fedakarlık yapmışsındır ki karakterin değişmiştir ve insan karakterinde yemeye başlamışsa bazı şeyler için artık çok geçtir.
hepimiz yapmadık mı? tabii ki yaptık, ister ilk ilişkimizde ister son ilişkimizde. ama sağlıklı değil yani.
bir bakıma kaçınılmaz olandır.birşey alıyorsan * birşeylerde verirsin.kimi zaman zaman kimi zaman maddi birşey.kendinden ödün vermek ise zararda olmaktır.*
sevgilim olsun da ister ödün vereyim ister odun vereyim yaksın bol bol ısındır ayım. şaka biyana fazla ileri götürülmemesi gereken hadise( orhan babadan geliyor beni böyle sev seveceksen )
(bkz: loserlıkta çığır açmak)

karşı taraftan anında soğudum durum. insanlar neden birbirinin üzerinde söz hakkına sahip olmak ister, değiştirmek istediği birini neden sever ya da biri onu sevsin diye değişmeye çalışır. olm siz manyak mısınız lan.
misal verin misal...

ben bir arkadaşım üzerinden misal vereyim. ilk aklıma o geldi. yoksa ben de az hıyar değilim... neyse

mevzubahis arkadaşım sevgilisiyle beraber yemek yediği zaman salatayı çatalla filan yemiş. bir süre geçtikten sonra (sanırım refleks) salataya aniden ekmekle dalmış. sevgilisi de bu durumun farkına varıp de haydi yiğidim rahat ol demiş. bunu anlattığında üçümüz beraber salataya ekmek banıyorduk. yapmayın etmeyin salata suyu için benliğinizden vazgeçmeyin!
kendinden ödün vermek gerekir. illa ödün vereyim bir şey olsun ödün vereyim hadi diye bekleyip ödün verilmez. ilişki içerisinde belli noktalarda kendiliğinden oluyor bunlar zaten. bazen siz farkına da varamıyorsunuz. hayır ödün vermeyin, asla ödün vermeyin tarzı yaklaşımlar egoizm belirtisidir.

lakin ödün verin dedik, kulu kölesi olun demedik.
cidden çok can sıkıcı durum. hayatımdaki en büyük fedakarlığımı yapıp, sigarayı bıraktım. ha belki sağlığım için harika oldu ama ben sigarayı seviyordum. neyse ki hayatımdan çıktı enişteniz, yoluma sigaramla devam edebilirim. hayır düşünüyorum da o benim için ne yaptı? hiçbir şey. bir daha bu tarz saçmalıkları sizler de yapmayın. bırakın karşı taraf sizi siz olduğunuz için sevsin.
ortak noktada buluşmak için gösterilen tolere ve saygı kaçınılmaz ancak o ortak nokta ekseninden şaşıp, taraflardan birinin merkezine kayıyorsa büyük sorun, önlemi alınmalı.