sınıftaki en ön sıra

benim gibi tembel ve özgüven eksikliği yaşayan öğrencilerin oturmaktan çekindiği lanet sıra. evet çok tembel olmasam da ön sıra beni acayip derecede gererdi nedense. parmak kaldırmasan dikkat çekersin, uyamaya yeltensen namümkün. en iyisi en arkanın bir önüdür, oh mis.
bir öğretmen olarak söylüyorum çoğunlukla hatta her zaman boş olan sıradır. arkada boş sıra varsa ve sınıf uygunsa en ön sıraya- çalışkan ya da tembel- kimse oturmuyor. sanki ders anlatırken arada bir dişlerimizi geçireceğiz sıpalara. arka sıraya oturarak elimden, dilimden kurtulabiliyorlar mı? tabi ki hayır! ben sınıfın her yerine yetişirim.
(bkz: cadı öğretmen )

o değil de dershanede çalışırken bir tarih öğretmeni arkadaş vardı. konuşurken sürekli tükürürdü. tabi çocuklar da en ön sıraya oturmak istemezlerdi. bu, birkaç kişiyi zorla oturtmaya çalışmış. çocuklar da mesaj vermek için bir sonraki derste ön sıraya oturmuş, bizimki ders anlatmaya başlayınca getirdikleri şemsiyeleri açmışlar. bu olaydan sonra bir daha ön sıraya oturun, ısrarı yapılmadı bildiğim kadarıyla.
gözleri bozuk liseli ergen kişisinin gözlük takmaya direnmesi sebebiyle mecbur kaldığı sınıf içi ikamet konumu.
üniversitede sınavlar esnasında sınava geç kalındığında yerleşmek zorunda kaldığınız son sıralardır. kopya çekmeniz pek mümkün olmaz zira gözetmenle burun burunasınızdır. lakin bu duruma rağmen kopya çekebildiğim için de ayrı gururluyum orası ayrı bir konu adsfadfsda.
lisede ayakta ders anlatan öğretmenlerin sıçrayan tükürüklerine ve ağız kokularına maruz kalırsınız.söz konusu öğretmenle öpüşmeyi hayal ediyorsanız bu iyi bir şeydir tabi.üniversitede ise hocanın sesini hoparlörler den değil de hocanın kendisinden net şekilde duyan tek sıradır.fakülte 1.si bu sıralardan çıkar.dersi adeta hocanın ağzına girerek dinledikleri için yıllar sonra bile hatırlanabilirler.
2 yılda bir tayinimiz çıktığı için sürekli okul değiştirirdim. tabi haliyle, yeni gittiğim okulun yeni sınıfında ilk gün ve sonrasındaki birkaç ay hep en ön sırada oturmak zorunda kalırdım. ne olurdu aranıza alsaydınz?
vize ve finallerde bireysel kopyanın* en kolay çekildiği yerdir. çünkü asistanlar asla ama asla en önde sınava giren öğrencilere bakmazlar. ayrıca kimse en önde oturan bir insanın yerini değiştirmeyeceği için kafanız rahat bir şekilde sıraya kopya yazabilirsiniz.
lise yıllarımda oturduğum sıralardır. neden? çünkü hocanın anlattığı her şeyi arkadakilere göre daha rahat duyabilir, anlayabilirsiniz. okula gitmenin amacının bir şeyler öğrenmek olduğunu düşündüğüm için arka sırayı tercih edenleri anlayamıyorum.
uzun boydan dolayı asla oturamadığım sıradır.
yanlışlıkla oturduğum ancak öğretmen kürsüsünün tam önünde olmasından ötürü gizlenebildiğüm ve çok kolay kopya çekilen yerdir.
lise 1 deyken en ön sıraya oturmuştum , kör ediciydi. sonra lise hayatım boyunca en arka sıralarda takıldım. koptum, eğlendim, dersi dinlemedim , telefonda takıldım . ha pişman mıyım? hayır değilim ama en azından düzenli olarak çalışabilirmişim.