stop motion

sinema tarihinin en eski yöntemlerinden biridir. basitçe mantığı filmdeki karakterleri, nesneleri kare kare oynatıp fotoğraflamaya dayanıyor. öncelikle şunu söylemek gerekir ki insan gözü saniyede 24-30 kareyi çok rahat algılayabiliyor sinemada. bu da demektir ki siz bir saniyede 24 kere fotoğraflanmış bir hareketi oynatırsanız göz bunu duraksamadan algılayacaktır. ne var ki stop motiona ilk başlayanlar için kare sayısı 12-15 arası uygun görülür. karakterlerinizi neyden yaptığınızın pek bir önemi yoktur, basit bir oyuncağı bile oynatabilirsiniz, hamurdan yapabilirsiniz ya da daha komplike bir karakterde tasarlayabilirsiniz. karakterler üç boyutlu olabileceği gibi el ile de tek tek çizilerek oynatılabilir. eğer başarılı bir stop motion yapılmak isteniyorsa önce elbette ki bir senaryo yazımı şarttır. daha sonra bu senaryonun bir storyboard'ı yönetmenin işini oldukça kolaylaştıracaktır. çünkü storyboardda filmin karelerini, kameranın açılarını tasarlayabilir, gereksiz sahneleri hiç çekme zahmetine girmeden algılayıp çöpe atabilirsiniz. kaliteli bir fotoğraf makinesi kullanmak her zaman işi kolaylaştırır, ama olmasa da olur.
el çizimi-maket karışımı örneği için http://www.carloslascano.com/carloslascano/vid_ashortlovestory.html
yine içinde çok az el çizimi barındıran fakat ağırlıklı olarak maket olan örneği için http://vimeo.com/7306050
bilgisayarla yapılmış örneği için http://vimeo.com/3715286
ve tabii ki tim burton 'ın corpse bride'ı izlenmeli.
müzik kliplerinde de başarılı bir şeklide uygulanmıştır. işte tanıdık bir stopmotion klibi,

şöyle bir linkin faydalı olacağını düşündüğüm film tekniğidir.
filmin full versiyonu http://vimeo.com/11723415
filmin nasıl yapıldığını aşamalarıyla anlatan sitesi için http://tinyinventions.com/blog/?p=317
emel müftüoğlunun eğlenilecek kızlar evlenilecek kızlar şarkısı bu yöntemle çekilmiş bir kliptir. klibide okan bayülgen çekmiştir *
90lı yılların en hiti olmuş ve dünyada en çok remixi yapılan müzik ödülünü alan, (bkz: the sunclub) ın fiesta parçasıda başarılı bir şekilde stop motion tekniğinden nasiplenmiştir.
http://ayisozluk.com/lnk/a84a5d