suskunlar

bir ihsan oktay anar güzellemesi.

tanıtım yazısı şöyle:
"eflâtun rengi hayaller kuran bir suskunun sözleridir, bu roman.
işittiğini gören, gördüğünü dinleyen, dinlediğini sessizliğin büyüsüyle sırlayan ve tüm bunların görkemini hikâye eden bir adamın alçakgönüllü dünyasına misafir olacaksınız, satırlar akıp giderken. o ise, muzip bir tebessümle size eşlik edecek, sessizce...
sayfaları birer birer tüketirken, benzersiz erguvanî düşlerin gerçekliğinde semâ edeceksiniz ve bu düşlerden âdeta başınız dönecek. hayat kadar gerçek, düş kadar inanılmaz bu dünyanın tüm kahramanlarının seslerini duyacak, nefeslerini hissedeceksiniz. çünkü suskunlar, sessizliğin olduğu kadar, seslerin ve sözlerin, yani musikînin romanıdır. sonsuzluğun derin sessizliğinin nefesini üfleyen ve ona can veren bir adamın hayallerinin ete kemiğe bürünmüş kahramanları, en az sizler kadar gerçektir; ya da siz, en az onlar kadar bir düş ürünü... bağdasar, kirkor, dâvut, kalın musa, ibrahim dede efendi, rafael, tağut, veysel bey ve diğerleri... onlar, sessizliğin evreninden ihsan oktay anarın düş dünyasına duhûl ederek suskunluklarını bozmuşlardır.

bir meczûp aşkı tattı, bir âşıksa aşkına şarkılar yazıp ruhunu maviyle bezedi; diğeri, kaybolduğu dünyada bir sesin peşine düşerek kendini buldu. nevâ, belki de, herkesin âşık olduğu bir kadının pür hayâliydi. hayâlet avcısı, kendi ruhunu yakalamaya çalıştı. zâhir ve bâtın ise, zıtlıkların muhteşem birliğinde denge bulan iki ayrı gücün cisimleşmiş hâliydi.

suskunları okuduktan sonra aynaya bakmak, yansıyan aksinizde gerçeği görmek, gördüğünüzü işitmek ve duyduklarınızla sağırlaşıp susmak isteyeceksiniz. sayfalar tükenip bittiğinde, kim bilir, belki de suskunlardan biri olacaksınız..."
show tv ekranlarında bu akşam vizyona giren, 1996 yapımı " sleepers" filminin türkiye de diziye çevirilmiş versiyonudur. kurgu tamamen bize ait olmasa da bence iş yapacak dizidir. ilk bölümü izletti diyebilirim. bakalım bundan sonra ne yapacak.
şu anda yayınlanan yeni dizidir. sleepersı da izlemiştim. etkileyici bulmuştum. fakat türk dizisi olarak tutunabileceğinden umudum yoktu. sonu belli başı belli diye düşünüyordum. ama işleyişi, görüntüleri, çekimleri, kamera kullanımı ve müziği ile çok etkileyici bulduğum bir dizi olmuştur. tutkunu olunacak kadar iyi.
2. bölümü şuan yayınlanmakta olan dizi. uzun zamandan sonra dizi izlememe sebep olmuştur.
birkaç bölüm içinde sıçmazsa eğer , kendini ciddi ciddi izletecek gibi.
2.sezona bomba etkisinde girmiş dizidir lakin kurgu ve senaryo sanki; ne yapsak ne etsek de insanlara sürekli ''oha!!, hadi be!!, daha neler!!'' dedirtsek üzerine kurulu gibi.. bikaç bölüm sonra bayabiir izleyicileri, dikkat.
demogojinin amına koymuş dizidir. o tecavüz sahnesini alın gotunuze sokun.