sütlaç

sütlacı çoook nadir yerdim pirinçleri yüzünden , taaki rizedeki bekiroğlunda yiyene kadar.
ısrarla dehşet çe tavsiye ediyorum rizeye giderseniz şayet bi sütlaç yiyin.
değişik yöntemlerle yapılabilinir. süte pişmemiş prinç konularak ya da pişmiş prinç konularak. yada pirinç bir havanda hafifçe dövülerek ki böylece sonradan nişasta kullanmanız gerekmez. damla sakızı da eklenebilir. üstüne tarçın çok yakışır. kalorisi dengeli ve güzel bir tatlıdır.
süt ve süt ürünleri sevenlerin vazgeçilmez tatlılarından biridir. *
şekeri olması gerektiğinden az şekerli olduğunda hiç bir şeye benzemeyen sütlü tatlı.
sütlaç dedin, kalbimi çaldın. ciddi düşünüyoruz kendisiyle sütlü, pirinçli tatlı. bissürü sütlaç, bissürü.
bi sakızlı muhallebi kadar olmasa da sevdiğim tatlı. neyse bahsetmek istediğim hangisini daha çok sevdiğim değil zaten * bu kelimenin birleşik bir kelime olduğunu biliyor muydunuz? ilk duyduğumda çok şaşırmıştım. "nasıl ya! siz bizi kandırıyorsunuz hocam" demiştim * meğersem başlarda sütlü-aş imiş ama sonra ses değişimine uğradığı için sütlaç olmuş. başlangıçta şaşırmıştım sonra girince alışırsın gel dediler ben de tamam dedim alıştım. neyse bu da böyle bi anımdı işte.
bana güllaçı hatırlatmasıyla daha yerken memnuniyetsiz kaldığım tatlı . güllaç olsa da yesek .
tatlıların içinde en zevksizi de bu heralde. bunun bir de yandan yemişi var muhallebi. ha bir de dibi kapkara olmazsa tadı gelmeyen hafif ekşimtrak kazandibi var. ay ölsün bunlar.
sütlü tatlılara bayılan birisi olarak en favorim. hele ki annennem yaptıysa günlerce yerim yerim dururum. içine cok az biberiye yaprağı da eklenmişse pişirilirken böyle bir lezzet şöleni olamaz. bol bol tarçın dökün üstüne sevgili sözlük. afiyet olsun.