the exorcist

sinema tarihinin en kült korku filmlerindendir. 1973 yılında yapılan filmi william friedkin yönetmiş. baş rollerinde linda blair, ellen burstyn ve max von sydow yer almış. filmin soundtrackı tek başına bir klasiktir.william peter blatty'nin aynı adlı romanından uyarlanmış. küçük bir kızın ruhuna şeytanın girmesi ve duygusal sorunları olan bir rahiple şeytan arasında geçen mücadeleyi anlatan film nereden baksanız buz gibi bir hristiyanlık ve katoliklik propagandası yapıyor, ama bu onun korku sinemasının kült filmlerinden olmasına engel değil tabi. kendisinden sonra yapılan korku filmlerine ilham veren, birçok sahnesi sonrasında yapılan filmlerde taklit edilen film, 10 dalda akademi ödülü'ne aday oldu ve "en iyi ses" ve "en iyi uyarlama senaryo" ödüllerini aldı. "en iyi film" başta olmak üzere 5 dalda altın küre ödülü aldı. filmin yapımı sırasında tuhaf olaylar da olmuş : iki kere set yanmış, ışıkçı ve görüntü asistanı ölmüş, üç tane figüran kalp krizi geçirmiş, başrol oyuncusu regan'ı canlandıran linda blair yataktan düşerek kolunu kırmış ve kostümler çalınmış. artık rastlantı mıdır, yoksa şeytanın gazabına mı uğradılar bilemem. eeeeee fazla da üstüne gitmemek gerek. karanlıklar prensi bu! boru mu? öyle kafana göre maymun edemezsin! filmin- o günkü teknolojik olanaklara göre- korku unsurları oldukça başarılı verilmiş. yatağın havalanmasından, regan'ın kafasını tam daire çevirmesine kadar bir dizi sahne insanı yerine çivilemeye yeter de artar bile. bir korku filmi klasiği olan the exorcist benim için farklı bir öneme de sahiptir. zira filmi 13 yaşımda sinemada izlemiştim. sonrasında çok ciddi sıkıntılar yaşadım. "13 yaşında ne işin vardı korku filminde?" diyebilirsiniz, haklısınız da ama bir grup arkadaşla eve yalan söyleyip sinemaya kaçak gitmemiz, sonra da körün taşı gibi bilmeden bir korku filmi klasiğine denk gelip kafayı yememiz ayrı bir entry konusudur.

edit büdüt: dün gece izlemeye başladım. gece gece tırstım, devam edemedim. şimdi izleyip bitirebildim. yalnız o şeytandaki özgüven, hazır cevaplık, ukalalık, meydan okumalar nedir arkadaş? çok tanıdık bir tavır ya nereden bilemedim?

türk sinemasında yapılan ilk korku filmine en iyi örnektir, bir o kadar da komik. yabancı versiyonu ise, şu ana kadar izlediğim en iyi korku filmdir diğerleri tırt.

* *