the raven

eğer iyi bir ingiliz dili ve edebiyatı öğrencisiyseniz en sevdiğiniz şiir bu olacaktır. ve eğer iyi bir çocuk olursanız belki edgar allan poeyi bile görebilirsiniz.


burda:
http://www.heise.de/ix/raven/literature/lore/theraven.html
omnia isimli etnik müzik yapan bir grubun da hakkını vererek bestelediği şiir.
kuzguna yavrusu şahin görünürmüş. içinde edgar allan poe'ye dair bir şeyler olan her şeyi çok seviyorum ben.

daha birkaç gün önce vizyona giren bir edgar allan poe hikâyesi bu. james mcteigue yönetmen koltuğunda. john cusack, alice eve ve luke evans da başrollerde.

john cusack'ı edgar allan poe rolünde görüyoruz. edgar allan poe'nin keçi sakallı tek bir fotoğrafı, resmi olmamasına rağmen, keçi sakallı poe fikri kimin aklından çıktıysa, bir güzel pataklamak elzem o boş adamı.
neyse.

konuya gelirsek:
bir anne ve kızı vahşice öldürülüyor. olayı araştırması için tutulan polis memuru bu cinayette ve ardından işlenen başka cinayetlerde de edgar allan poe'nin hikâyelerindeki cinayetlerle ilişkiler, benzerlikler olduğunu görüyor. bunun için edgar allan poe'den yardım istiyor.

kısaca böyle.
edgar allan poe sevenler illa ki izlemeli. hem sadece filme adını veren the raven şiiri değil; poe'nin diğer hikâyelerine de göndermeler var. gotik atmosfer iyi. oyunculuklar gayet iyi. yalnız çok sırıtan bir şey var: edgar allan poe'yi john cusack değil de robert downey jr. oynuyormuş gibi bir izlenime kapıldım ben. garip.

fragman: