tina fey

lezbiyen görünümlü straight kadın. zekasına hayranım ama cidden çok itici.
başlarda insana itici geldiği doğrudur, ancak benim fikrim steve carell ile başrolü paylaştığı 'date night' adlı filmden sonra değişmiştir. absürd duruşu, abartılı ve sevimli mimikleriyle kendisinin bir alt modeli olan amy poehler ile iki yıl üst üste altın küre ödüllerinin sunuculuğunu yapmış, 2014 akademi ödüllerinin sunuculuğu için gelen teklifi reddetmiştir. komedyendir, sevilesidir.
bizdeki olacak o kadar'a benzetebileceğimiz ancak çok daha iyi olan saturday night live'ın ağır toplarındandır kendisi. bu grupta kendisiyle birlikte amy poehler, seth meyers, kenan thompson, kristen wiig, rob riggle, jason sudeikis, andy samberg gibi son yıllarda komedyenliklerinin yanı sıra oyunculuklarıyla tanınan isimlerle aynı dönem skeçlerde yer almıştır. sarah palin taklidi ile akıllara kazınandır.

ödüle doymayan 30 rock'ın yaratıcısı, senaristi ve oyuncusudur. aynı şekilde üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen hala popülaritesini koruyan mean girls'ün de senaryosunu yazmış ve ms. norbury rolünü de canlandırmıştır. 2011 yılında yazdığı bossypants kitabı ile de best seller olmuştur.

ekürisi amy poehler ile sunuculuktaki başarıları sayesinde 2 yıl üst üste golden globes'u sunarak bize enfes bir komedi şöleni-töreni izletmişlerdir. ''kadından komedyon mi olur? ''denilen komedi dünyasında kathy griffin ile kadınların da komedide ne denli başarılı olabileceğini göstermesiyle beni kendisine hayran bırakandır.