transfobi

yeni bir haber daha. şişli'de kendi mülküne giremeyen bir trans kadın.

"ajda ender, 2003 yılından beri annesinin üzerine olan şişli’deki evinde ikamet ettiğini, uğradığı ayrımcı şiddetin 2005 yılında başladığını söyledi: “şiddet, küçük adımlarla geldi. bana ‘travestisin, fuhuş yapıyorsun’ şeklinde şeyler söylediler, iftira attılar, parfümümden bile rahatsız oldular, hakaretler ettiler. bu mart ayında tehditler sonrası ilk kez suç duyurusunda bulunduktan sonra bu, fiziksel şiddete dönüştü.”

komşuları hakkında suç duyurusunda bulunduktan sonra, sopalarla dövüldüğünü ve evinin kapısında bıçak izleri bırakıldığını anlatan ender, kendisine saldıran komşularının birlik olup polis çağırdıklarını ve apartmana gelen polisin önünde de kendisini tehdit ettiklerini söyledi."

https://www.gazeteduvar.com.tr/kadin/201...
trans birey ajda ender'in yaşadığı taciz, şiddet hakkında bir video da yayınlanmış.

"...komşuların, kadınların, erkeklerin, avukatların karıştığı bir suç..."

öncelikle, öldürür.

translara hastalık atfeden (öncesinde eşcinsellere) toplumsal ve medikal faşizme karşı başta transların ve diğer tüm queerlerin yıllara yayılan ısrarlı hak mücadelesi sonucunda bugün bilimsel paradigma transların lehine çevrilmeye başlandı. 19. yüzyıldan itibaren tıp ve psikiyatride eşcinselleri hedef alan sistematik damgalama ve ayrımcılık, ancak 90’lardan itibaren dsm ve ıcd gibi küresel hastalık tanı rehberlerinden silinebildi. son çeyrek asırda ise tıp literatüründeki bu homofobik geçmişin bir benzeri transfobi bahsinde yaşandı.

hak mücadelelerinin sonucunda ve bilimsel çalışmalar ışığında, 2013’te 5. edisyonu çıkan mental bozuklukların tanısal el kitabı (dsm-5), transseksüelliği hastalık/bozukluk kategorisinden çıkardı. dünya sağlık örgütü de 2018’de yayınladığı son hastalık tasnif kodlaması ıcd-11’de transseksüelliğin bir hastalık/bozukluk olarak değerlendirilmediğini, ‘cinsel kimlik bozuklukları’ tanımlamasının translar üzerinde sosyal baskı yarattığı için artık kullanılmayacağını açıkladı.

bugün tıpta paradigma wpath’in (dünya profesyonel transgender sağlığı birliği) önerdiği şekliyle, cinsiyetlerin verili bir normatif ikiliğin aksine bir spektrum olarak kavramsallaştırılması yönüne kayıyor. tıpkı bir benzerinin cinsel yönelimin bir spektrum olarak kabul edilmesinde gerçekleştiği gibi. ama maalesef bir kısım transfobik eşcinsel ve trans dışlayıcı radikal feminist (kısaca terf) de trans karşıtı medya propagandalarını üretti veya destek oldu ve hala olmaya devam ediyor. aşağıdaki yazımda sıralanan tüm güncel bilimsel bulguların sağlanabilmesinin arkasında lgbtiqa+ hareketinin ve destekçilerinin örgütlü mücadelesi vardır.

yetişkin ve çocuk transların varlığı ve hislerinin geçerliliğiyle ilgili, cinsiyet uyum süreci ve transfobiklerin bilgisizce veya kasti bir şekilde kötülediği puberty blocker’ların (ergenlik önleyici-baskılayıcı denilen ilaç sınıfı) etkileri üzerine alandaki öncü kurum ve hakemli dergilerin çalışma ve bildirilerinin bir özeti: https://docs.google.com/document/u/5/d/e...

uzun ve bolca link içeren bir yazı olduğu için linkini paylaştım. içeriği izinli izinsiz özgürce kullanılabilir, paylaşılabilir. hatalıysam arayın.* yani mail atın.
  • /
  • 2