transfobi

travesti ve transseksüellere yönelik önyargi ve nefreti anlatir. biyolojik cinsiyetinden dolayi kendisinden beklenen seksüel ve toplumsal rollere uymayarak cinsiyet degistirenlere karsi bir tür kaygi ve korku ifadesidir.
gay camiasında yaygın olan nefret.sebebi hem bizden kaynaklanır feminen bir gaye tahammül edemezken translar ağır gelir çünkü hem de onlardan kaynaklanır her gayin kendileri gibi kadın olmaları düşüncelerine saplanmışlardır.
çok pis tırsaklıktır.
100lerce çeşit fobiden biridir.diğer fobi çeşitlerini incelediğimde transeksüellere duyulan fobiyi çok yadırgamadım.
bendeki fobi değil daha çok tırsmadır.
basın önünde hep kötü tanıtıldıkları için bir çok kişinin içinde ister istemez oluşan bir fobidir.
içinde doğduğumuz bedenleri kaderimiz sananların ve onu değiştirme hakkının bizde olmadığını düşünenlerin nefretidir ve belki de kimileri için kendi yapamadığını yapana duyulan öfkedir.
bir çok eşcinselin, biseksüelin bile arasında bulunduğu insan güruhunun sahip olduğu hastalık türü. oysa korkacak veya nefret edecek bir şey yoktur, transların birçoğu hayatın sillesini yemiş insanlar olduklarından topluma karşı kendilerini korumak zorunda bırakılmış insanlardır.
izmir ekonomi üniversitesi ayrımcılık karşıtı günlerde demet yanardağ ve deniz solmaz ın katıldığı söyleşiyi aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

http://www.ustream.tv/recorded/27366240
transfobi'nin en yogun yaşandıgı şu günler avcılarda kendi mülklerinden atılmaya çalışılan barınma hakları engellenen trans bireylerin yaşadıgı olaylar transfobi'nin boyutlarını ortaya seriyor. kaldıki transfobi'sini kusan sadece vatandaşlar deil geçtigimiz günlerde takip ettigim bir nefret cinayeti davasının hakimi yani yasa uygulayıcıdır söke 1.agır ceza mahkemesi hakimi duruşma salonuna girer girmez mahkemede olay çıkaracagınıza dair duyum aldık dedi bizim her nekadar böyle bir niyetimiz olmadıgını söylesekte hakim biz burda olay çıkaranları tutuklayıp 4 gün ceza evine atıyoruz dedi ve ekledi şimdi otur yerine...
son 4 yılda dünyada 1083 trans birey öldürülmüştür.

http://www.amnesty.org.tr/ai/node/2049
tedavisi mümkün olan bir fobidir. maalesef gey, lezbiyen, biseksuel ve transseksüellerde bile(!) mevcuttur. en fenası da söylediği sözün, yaptığı hareketin transfobik olduğunun farkında olmayan ve uyarıldığında -uyaran kişi transseksüel ise- daha beter transfobik laflar eden niyeti iyi ama mantalitesi yanlış kişilerdir. hatta bunlar işi; '' transseksüel işte dengesiz .''e kadar götürürler.
gectigimiz gunlerde mersin'de de boy gostermistir.

http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=15468
rüzgar erkoçlar'ın instagram sayfasında aslında kendisine destek veriyor zanneden yurdum insanının da ne yazık ki eşik altı düzeyde öğrenme ile olsa da sahip olduğudur. katedecek daha çok yolumuz var toplumca üzgünüm. transları desteklemek için bir transeksüel'e benden bile yakışıklı/benden bile güzel kalıbı ile iyi niyetle cümleler kurulsa da üzgünüm ama oradaki bile de transfobidir.
bu yıl trans pride'da çektiği fotoğrafı ile fotoistanbul'un düzenlediği yarışmaya dahil olan cansu yıldıran'ın fotoğrafı şuanda 2. sırada ve 1. olmak için oylarınızı bekliyor.. linke tıklayıp açarak fotoğrafı beğenmeniz yeterli. tek bir kare ile erk'ek egemen düzenin bizleri "nasıl" gördüğünü çok iyi anlatan bu fotoğrafın 1. olması trans görünürlüğüne fayda sağlayacaktır! dayanışmayla...

https://www.facebook.com/fotoistanbultr/...

edit: 1. olmuştur. https://www.instagram.com/p/BKyUq1CAviU/
dünden bu saate sevdiklerime pek çok defa anlatmama rağmen düşüncelerimi sıraya koyup yazmak istedim.
önceki karşılaştıklarımdan daha çok etkilemesi güç sahibi olan insanlardan korkumu, dış dünyaya istediğim şekilde yalnız çıkma korkumu daha da perçinlemiştir.

kendim gibi yaşayabileceğim bir hayata adım atabilmek için umudun peşinden süslenip püslenip tüm cesaretimi toplayıp geldiğim istanbul sabiha gökçen havalimanında çıkacağım saati beklerken güzide(!) ülkeyi koruyan(!) yüce(!) türk polisinin yoğun ilgi ve beğenisiyle karşılaştım.
bu şekilde yalnız beklememim bana yakışmadığını(!) kendilerinin eşlik edeceğini ve rica(!) ederek gelmemi emrettiler.
sorgu odasından hallice bir odaya kapatılıp uzunca süre bekletildikten sonra ilk göz ağrılarım ve eşlikçileri gelip halkı benden korumaya başladılar.
-neden makyaj yapmışım!
-ibne miymişim!
-travesti miymişim!
-kendimi kız mı zannediyormuşum bu tipimle!
-takım elbise niye giymişim, ne iş yapıyormuşum!
-parayla yapıyormuymuşum!
-bu halimle askerlik de mi yapmışım!
şüpheli hareketlerim olduğu söylenerek bir saatten fazla misafirleri(!) olmuştum.
kendimi tutamayıp ağlamamla mutlu olmuşlardı ve görevlerini başarıyla yerine getirdiklerine olan inançlarını arttırmıştı.
defalarca avukatımı çağırmak istediğimi söylememe rağmen herhangi bir tutanak tutulmadan,
kabahatler kanununa göre ceza yazılmasını istememe rağmen o da yapılmadan toplumun arasına ıslah edilmiş şekilde bırakıldım.
görüşmemi yapıp geldiğimde uçak kalkana kadar yatışabilmek için fazla fazla içtiğim ilaçlarımla bir köşede korkuyla bekleyip evime döndüm kendim olabildiğim, kendim gibi kabul edilebildiğim, ötekileştirilmediğim!
  • /
  • 2