troll savunma sistemi

bunu kendim buldum. esinlenme kaynağı olarak da oyunlara konan checksum'ları kullandım. checksum'lar, bir dosyanın değişip değişmediğini anlamaya yarar. eğer oyundaki lisansı kontrol eden dosyayı falan değiştirirseniz, oyun bunu algılar ve programcının kodladığı işleri yapmaya başlar. örneğin oyun daha da zorlaşabilir, ya da oyundaki önemli eşyalar kaybolabilir, dolayısı ile ilerleyemezsiniz. ya da oyunda bir şaka ortaya çıkar falan. her neyse.

sitede veritabanlarında gizlenmiş, sadece yöneticilerin görebileceği bir troll seçeneği olacak. eğer yazar, troll olarak işaretlenmişse site manyaklaşacak. örneğin, siteye çok uzun bir şey göndermek isteyen troll kardeşimiz, gönder tuşuna bastığında siteden atılacak. ya da eğer sözlerinde yazar adı kullandıysa, yazar adı kendisinin adı ile değişecek. ya da yazdığı her şey "ben troll'üm" cümlesine dönüşecek. ama bu her zaman olmamalı. yoksa troll, kendisinin trollendiğini anlar. sonra bir de şey olacak, zirvede sahte zirveler olacak. örneğin kişi ankara'da yaşıyorsa, zirve seçeneği sadece ona görünecek. hatta sahte olan biten yönetici entry'leri olacak. "ankara'da buluşuyoruz, alın gelin" diyecek. sonra bu troll ankara'ya gidince hiçbir bok bulamayacak. dahası, mesaj kutusuna her gün 100 tane mesaj gelecek. entry'lerine sürekli "troll müsün lan?" yorumu gelecek.

bazen sitedeki bütün yazılar şifrelenecek. ayı sözlük yazısı yerine örneğin 012f9f301209f0929f139319 yazısı gelecek.

bu yöntemle, dutchbear ve astral gibi troll yazarların trollüğü önlenebilir. uzun yazıları engelleme olayı, tam psk3 için...
sözlükte salt bir troll tanımından bahsetmek imkansız olduğu için hiçbir işe yaramayacak sistem. bu kadar faşizan bir moderasyonun altında kim yazar ki.
sphynxinator için de geçerli olacaksa neden olmasın.