turşu

gecenin köründe nefsimi körleyendir ;
böyle bir takım sebze meyvenin sirke limon vs ile salamura edilişiyle yapılan dünyanın heryerinde türlü türlüsünü denemek istediğim süper şey. danimarkalılar yapıyo gene salatalıkla ama tatlı oluyo , öldüğümde mezarıma döksünler o derece severim.
en iyisinin sirkeyle mi yoksa limonla mı yapıldığına halen daha karar verilememiş olan sebze-meyve salamurası (bkz: neşeli günler)
sirkecide renkli turşu kavanozları ile süslenmiş tezgah arabalarında suyu satılır. turistler için anlamı renkli buldukları bu süslenmiş tezgahların fotoğrafını çekmektir. " * ne anlar hoşaftan." dedirten bir tatil anlayışı.
karadeniz yöresine ait turşu kavurma , bunu yumurtalıda yapıyorlar güzel oluyo.
ama ben beyenmedim çelişki oldu biraz.
her mevsim mutfaktan, sofradan eksik etmediğim lezzettir. vaktiyle evlerde turşu küpleri vardı onda yapılan turşu nerdeyse sene boyunca dayanırdı.. yaz sonu turşu kurma günleri olurdu mahallece, patlıcan turşusu, lahana, biber, karışık turşu artık ne seviliyorsa evde...
bir tabak turşu ve ekmek olur pek ala güzel bir yemek.
suyuda güzeldir hani, birazda acı koydurucaksın yana yana içeçeksin.
kurufasulye nin kankası, nohutun dostu. bunlar yanyana harikalar ya.
çorba yanında mükemmelito,
balık yanında mükemmelito,
kebap vb dürüm döner iskender yanında mükemmelito
olarak bulunur.
her türlü sebze-meyve'den yapılabilen, ama hepsinin de yenilebilitesi olmayan, tuzlu bir yiyecek. fasulye ve beyaz lahanalı olanı ayrı bir güzeldir.

(bkz: muz turşusu) *
(bkz: karpuz turşusu) *
kuru fasülyenin yanında pilav kadar aranandır.
gecenin şu saati lahana ankara çubuk ve havuçtan oluşan acılı suyu ile içimi yaka yaka yediğim yemeyi bırakın resmen aş erdiğim şey... ohhşşş acı acı
tahammülüm olmayan yiyecek, kokusu bile bile iştahımı kapatır. turşu bize özgüde değil bir tek bir çok kültürde bulunan bir yiyecek. farklı bitkiler tabi ama sirkenin dahil olduğu hiç bir şey güzel değildir. bence,..