uçan spagetti canavarı

bobby henderson tarafından, dinlere karşı bir eleştiri olarak ortaya çıkmıstır, dünyanın uçan spagetti canavarı tarafından oluşturulduğu fikri üzerine kuruludur ve bu fikrinin çürütülemeyeceğini ileri sürer. düşüncesiyle ilgili "kutsal kitap" da yazan henderson, 2005 ten bu yana büyük destek görmüştür. temel nokta okullarda dinlerin dayatılmasıdır, buna dikkat çekmek adına başarılı olmuştur.
kitaptaki cennet de oldukça ilginç; bira volkanları, striptizci fabrikaları olduğunu söyler..ayrıca inançları gereği başlarına makarna süzgeci takıyorlar.
"yüce varlık"resmedilmiş; görmek mümkün yani: http://www.agnostik.org/resim/fsm1.jpg

türkiyede de eğlenceli bir web sitesi var:

http://www.ucanspagetticanavari.com/
ben bunu yerim lan! cidden yerim. nüfus cüzdanıma eklemek için çektireceğim yeni vesikalık fotoğrafta kafama bir de süzgeç geçiririm. hem ben makarna yemeye bayılıyorum ki! ninem "seni alan yaşadı. sabah, öğle, akşam yapar makarna sana. kolay iş valla" diye boşuna demezdi. ama eksik var ninecim: ben geceleri de makarna yiyebilirim. hem spagetti bu; boru değil. bol ketçap ve bol mayonez ister. böyle "şılööörp!" diye çekecen içine, tanrı'yla bir olacan. o zaman "ene'l-hakk" diyen birine kimse "bre zındık! kafiiiir! katli vaciptir" diyemez hem. pastafaryan hareket engellenmemeli. zeki müren de bizi görmeli. yüksek yüksek tepelere ev kurulmamalı. tipe bak: 79819 yirim len!
facebook sayfasının kurucusu olduğum dindir. yeterince açıklama yapılmış ancak şunu eklemeden yapamayacağım. öyle ki, bu parodi dinin esas amacının ne olduğunu dahi bilmeyip milyonlarca nefret e-postası gönderen insanlar var. yüce fsm nelere kaldık. *
ofisin bulunduğu semt etiler. mahalle, fatih sultan mehmet diye geçmekte. fatih sultan mehmet: flying spaghetti monster = fsm *
zihnimde cthulhu imgesi çağrıştıran tanrı.