üzerlik tohumu

kullanıldığı taktirde serotonini parçalayan monoamin oksidaz enzimini engelleyerek dmt sentezi (dimetiltriptamin) uyarılmasını sağlayan ve kişiyi bir nevi trans haline sokabilen tohum.

bizim ülkede genellikle evlerdeki büyü nazar vb. ruhani zımbırtıları kovmak için kullanıldığı bilinir.

yazılı kaynaklarda pek geçmeyen bir bilgiye göre üzerlik tohumu, mevlana'nın kullandığı tohumlardan birisidir.
hani deriz ya, adam mesnevi gibi bir eseri hangi kafayla yazdı diye; işte bununla ilgili bir teori bulunmakta:

-kargı (ney'in yapıldığı saz) kamışında halüsinojen bir madde olan dimetiltriptamin (dmt) bulunmakta
-ancak insan bağırsaklarında bulunan mao (momoamin oksitlenmesi), dmt eksini işlevsiz hale getirmekte
-üzerlik tohumu, mao'yu etkisiz hale getirerek dmt'nin vücutta sentezlenmesini sağlayacak inhibitör görevini görmekte
-ney üflerken dmt saldırısına maruz kalan vücut ise uçtukça uçmakta.

ney çalmak için ders almaya niyetlenmişken bu bilgiyi öğrenmem ise hevesimi iki kat arttırmış durumda...
valla ney çalarken hiç de hissetmediğim durum. ayrıca neyzenlerin de hissetmediğini düşünüyorum zira sanat müziği icra edilen trt gibi yerlerde uçmuş kafayla ekranda görünmek zor olurdu diye düşünüyorum.
beyindeki epifiz bezini uyararak vücudun dmt üretmesine sebep olan ve enteresan bir şekilde tüm aktarlarda kolayca bulunan halüsünojik bitki tohumu. internette araştırırsanız hangi aşamalardan geçirerek en saf haline ulaşıp, boyutlar arası yolculuklar yapabilirsiniz.
ben geçen sene iki kez basit bir versiyonunu denemiştim. kesinlikle anlatılması güç bir deneyim. uyarıcı yahut keyif verici bir madde olmadığı için ikinci kez denemek istemeyeceksiniz ancak o ilk ve tek deneyim zaten size yeterli gelecek, ben neden iki kez yaptım, ilkinde sarhoşken aldığım için tam olarak hissetmem gereken şeyleri hissetmemiş olabilirim diye düşünüyordum, onun için iki kez deneyimledim.
merak edenler için benim denediğim basit halinin tarifini kısaca anlatabilirim. hiç ölçeklerle kafa karıştırmaya gerek yok.
1)aktardan bir avucumuzu silme dolduracak kadar üzerlik tohumu alıyoruz.
2) ufak bir tencereye bir avuç tohumu boşaltıyoruz üstüne dört su bardağı su ekliyoruz.
3) kaynamaya başlayınca sayacı açın telefonunuzdan 15 dk kaynasın.
4) sayaç bitince altını kapatın, tencereyi ocaktan tezgah üstüne alın.
5) el blenderıyla karışım sütlü kahve rengini alıncaya kadar tohumları ezerek çırpın. yaklaşık 3-4 dakika.
6) son aşama olarak, iyice çırpılmış ve rengi sütlü kahve haline gelmiş karışımı 5 dk daha kaynatın.

5 dakikanın sonunda karışımı soğumaya bırakın, soğuyunca 1 litreye yakın bir karışımınız olacak bir şişeye doldurun ve bir gün bekletin. ertesi gün üzerlik tohumunuz size farklı deneyimler yaşatmak için hazır olacaktır.

kesinlikle tadı çok iğrenç, onun için tek seferde içmeye çalışın, ilk seferde hepsini içmeyin ben bir bardak kadar anca içebilmiştim.
kusacaksınız muhtemelen içer içmez kusmaya başlayacaksınız, çünkü mideniz beyninize zehirlendiği sinyalini gönderecek, midenizde hiçbir şey kalmayıncaya kadar kusacaksınız bu sabaha kadar sürebilir buna hazırlıklı olun.
sessiz ve karanlık bir ortamda yalnız başınıza deneyin, korkmayın altı üstü bir bitki, toksik bir madde değil, kendinizden geçmeyeceksiniz, bilinciniz gayet yerinde olacak onun için kimsenin yardımına ihtiyacınız olmayacak, yalnız olmanız iç hesaplaşmanızı yapmanızda daha faydalı olacaktır.
yaşadıklarımı ise anlatmayacağım, sizin deneyiminizi etkilememesi için, çünkü herkes çok farklı şeyler yaşıyor, farklı uygarlıklarla tanıştım diyenler bile var. şunu yaşıcam, mükemmel kafası olacak gibi bir beklentiniz olmasın sakın. dediğim gibi bu farklı bir şey, uyuşturucu, uyarıcı ve en önemlisi keyif verici bir deneyim değil.
halüsünojik etkilerine gelince, hayatı boyunca hiç halisünasyon görmemiş ben, vücudumun etrafında altın sarısı rengi büyük halkalar başta olmak üzere pek çok farklı renklerde geometrik şekiller gördüm. daha önce hiç görmemiş olmama rağmen gayet doğal karşılıyordum denersiniz zaten bana hak vereceksiniz, bunlar önemsiz, önemli olan hissettikleriniz.

yaşadıklarımı değil ama gece sonunda ne hissettiğimi paylaşabilirim sanırım:
büyük bir "arınma" duygusu. her şeyden büyük bedensel bir arınma sürecini tamamlamış gibi hissediyordum.
bununla beraber daha önce hiç yaşamadığım bir huzur. ve o huzurla uykuya dalmak, hayatımın en güzel uykuya geçiş anıydı.