v for vendetta

alan moore un yazdığı muhteşem çizgi roman .daha sonralarda natalie portman ın da oyunculuğunu üstlendiği ve gerçeği alt üst eden harika baş yapıttır.fikirler kurşun işlemez v for.
"uzunca süre maske takarsan, altındaki kişiliğide unutursun" evet sanırım böyleydi. ne kadar manidar...
bir devrimci liderlik hikayesi.
"gerçeklerin gücünü bildiğim sürece kainatı bile fethedebilirim."
"people should not be afraid of their governments. governments should be afraid of their people. halk hükümetlerden değil, hükümetler halktan korkmalıdır" diyen muhteşem eser. domino sahnesini izlerken sinema salonunda hissettiğim duyguları anlatamam, eşine az rastlanır bir filmdir.
çizgi romanı, filmine göre daha detaylı kesinlikle daha politiktir.
filmdeki v karakteri, kesinlikle daha insancıl, hümanist ve demokrat bir görüntü çizerken, çizgi romanda yer alan v, anarşiyi tek çözüm olarak gören, filme göre biraz daha acımasız, her yolu mubah gören, kısasa kısas yolunu seçmiş ve kesinlikle daha deli bir karakterdir.
filmle, çizgi romanın hikaye akışı kısmen aynı olsa bile, karakterlerin hayatları yapıları ve detayları daha farklıdır.

örneğin;
çizgi romandaki evey, parasızlıktan fahişelik yapmak zorunda kalır. sütlerin fingermanleriyle karşılaşır ve v ile yolları burada kesişir. ayrıca filmde chancellor adam sütler, çizgi romanda chancellor adam susan olarak geçmektedir.
çizgi romanda adam susanla ilgili daha fazla detay ve daha çok bilgi verirken, filmde ekranlarda görünen ve kişiliğini pek ortaya koymayan bir karakter olarak karşımıza çıkmıştır.
hayran kaldığım, neden bu kadar geç izledim dediğim filmdir.

"sana hiç dokunmasam, öpmesem, bilmesem hatta tanımasam bile seni seviyorum." sözüyle önünde saygıyla eğilmiştim -tabi nice repliğiyle gönüllere taht kurdu-
başıma bir şey gelmeyecekse, çok sikko la bu film.
(bkz: overrated)
en sevdiğim filmlerden olan natalie portman ın başrolde döktürdüğü hatta saçlarını gerçekten kazıttığı, ayrıca içinde bir adet lezbiyen hikaye de barındıran harika film. defalarca izlememe rağmen her seferinde anarşik duygularımı kabartır. ayrıca v rolünde yüzü hiç görünmeyen aktör de the matrix in ajan smith i hugo weaving tir.
bir zamanlar entelektüel kesimin favori filmi olup şimdiler de popüler kültürün bir parçası olan ,halkın olan başyapıt.

ayrıca eşcinsellerin gizlice birbirlerini deşifre ettiği film
senaryosunu the watchowskis'in (matrix... lana ve andy kardeşler) yazdığı filmdir.
-voilà! velakin, dışarıdan göründüğüyle; feleğin virajları sayesinde vekâleten hem vâziri hem de vebali olmayanı oynamış naçizane bir vodvil eskisi. bu vecih, kibir vehametinden bihaber vasfıyla veranın vecizelerine vekillik yapan, şimdilerde varisi olmayan, virane durumda bir vekil. her şeye rağmen, varlığını yitirmiş bu vahametin vahdetiyle vücudunda ve veznenin velveleleriyle beslenen, velfecirliğe tenezzül eden, vechleri doyurulamaz bir vahşet arzusuyla kaplı bu vegar
dolu vazilerin şimdilerdeki. verilecek tek bir hüküm var, "vendetta". beyhude bir vaaz değil, vicdan ve vakar adına verilmiş günün birinde vefi olanın ve vaziyeti görenin velisi olacak bir vaattir. velhasıl, bu önemsiz vira vecizeler buradaki vuslatımızın vadesini uzatır. sözün özü, şunu ifade etmek isterim ki; sizinle tanışmak bir onur, ve beni çağırabileceğiniz isim v."
-memnun olduuuuum bende mahmut ama mahallede arkadaşlar çiko derler.
izlemek isteyip hala izleyemediğim film. bak hatırladım kötü oldum yine.