vatan sağolsun

her şehit haberi sonrası sarfedilen hede hödö. sağolmasın abi. bu gençlerin neden öldüğü sorgulansın, hesap sorulsun, bazıları koltuklarından olsun. neden aynı nakarat devam ediyor. bu kadar mı aciz ve çözümsüzüz.

bir diğeri de " kahrolsun pkk" dır.
gözüm gibi koruyup büyüttüğüm oğlumun kılına zarar gelmesin diye gözünün içine bakarken kalleşler tarafından öldürülmesinden sonra benden söylenmesi beklenen söz... kusura bakmasınlar ama ölen 1 tane zengin oğlu yokken yok öyle bir dünya.* * * *
ey vatan ver elini sıkayım, elimizden gidiyorsun, adiyö....(bkz: şair eşref)
bayraklı tabutlara söylenen ninni. her türk asker doğar gururlanmasının hayal kırıklığı/utancı.
saçmalık,bence insalığa hakaret.bu sistem sana ne verdi ki,vatan sağolsun diyorsun? benim askerde abim,kardeşim,sevgilim,babam,oğlum,dostum öldükten sonra,ben bitmişimdir zaten,sikmişim vatanı.sistem bunu insanlara öğretir,çünkü başkaldırma istemez,neden? cepleri dolmaz çünkü o zaman.insanlara vatan millet sevgisi altında rantlarını dayatıp,kendileri şömine önünde viski içerler.(ha bu dediğim vatan,sadece türkiye değil,kamboçya bile dahil.)
"varlığım türk varlığına armağan olsun. ne mutlu türküm diyene!" ile başlayan varlığın yok sayılması durumunun devamı niteliğinde söz.

incelemekte yarar var:
(bkz: andımız)
vatan sağ olsun elbet! yoksa biz oturduğumuz rahat koltuklardan nasıl zırvalayabilir, boş konuşup bu işin felsefesini nasıl yapabiliriz ki? vatan sağ olsun da uğruna canımızı verebileceklerimizin canı sağ olsun. yani demem o ki vatan sağ olsun sade bir toprak parçasının yerinde durması değil toprağın üstünde yer alan her bir değerin varlığını sürdürmesi anlamını taşır. dolayısıyla emperyalist güçlerin güdümündeki insanlıktan nasibini almamış iğrenç mahlukların karşısında canını hiçe sayanlara minnet duyup onları iyi dileklerle ansak çok daha hayırlı bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum. tabii ki yeri geldiğinde canımızı bir şeyler için feda edeceğiz. ailemiz, sevdiğimiz adam ve bunların hepsini kapsayan vatanımız. bunun aksi atatürk ve tüm silah arkadaşlarına, diğer tüm tarihi figürlere ihanettir.
insan ırkım dünya vatanım, elbette sağolsun. ama suni sınırları olan, geçici, kağıt üzerinde, varlığını canlı yaşamının üzerine kuran oluşumların ne olacağını yaşam bize gösterecek.