vertigo

yükseklik korkusu sonucu ortaya çıkan baş dönmesi.
başdönmesi ile hareket ve denge duygusunun yitirilmesidir.
psikosomatik nedenlerle birlikte, iç kulaktaki denge sıvısıyla ilgili sorunlardan da kaynaklanabilmektedir.
o denge sıvısıdır ki, bize aşağı ile yukarının neresi olduğunu algılatan ve ayakta-dik bir konumda yürümemizin sinyallerini beyne gönderendir!
dc comics'in karanlık alt kolu; sandman, lucifer ve preacher gibi klasiklerin yayımcısı.
psycho'dan daha güzel olmasına rağmen onun ününe ulaşamamış, değeri verilmeyen film. teknik açıdan ilkleri barındırdığı için psycho daha meşhur olmuş olabilir.
baş dönmesinin tıpdaki adı
bir süredir yaşadığım rahatsızlık. baş dönmesi, denge kaybı ve ayakta duramamaya kadar ilerleyebilen bir dengesizlik hali.

kulak içinde dengede durma, yönleri ve hareketleri algılayabilmemizi sağlayan salyangoz sıvısı ve kristallerin doğru çalışmaması ve yerinden oynaması bu duruma sebebiyet verir.

belirli bir sebebi olmamakla birlikte, vücutta başka rahatsızlıklar ve nörolojik problemlerin habercisi de olabilir. belirli denge egzersizleri dışında bir tedavisi yok sanırım. ilaç tedavisi ile rahatlatılsa da tamamen geçmeyen ve dönem dönem tekrar eden bir hastalık.

bir gün sabah uyandığınızda dünya artık sizin bildiğiniz algıladığınız dünya olmuyor ne yazık ki. beyniniz ve vücudunuz size oyunlar oynuyor. sürekli bir sarhoşluk hali gibi.

özellikle tek yaşayan insanlar için sıkıntılı bir durum. balkona çıkmamalı, duş alırken bir tabureye oturmalı ani hareketler yapmamalısınız. en büyük tetikleyicisi ise stres ve depresyon. hayat kalitesini ciddi anlamda düşürüyor.
neden bana csdeki bir harita ismiymiş gibi geliyor da değilse aşırı rezil olurum diye yazmasam mı diye düşündürttü