woody allen

amerikalı yahudi yönetmen . farklı bir tarzı vardır , severim . kendimle çok ve pervasızca dalga geçişlerimi ondan aldığımı söylemişti sevdiğimin biri.
yaşayan dahilerden biri. aslında yönetmenlikten ziyade senaryo yazarlığı kendisini bu kadar önemli bir insan yapmıştır. hemen hemen her filminde benzer karakterler, benzer hikayeler olsa da bir şekilde bizim o filmden zevk almamızı sağlayan şey filmde geçen aforizmalar, zeka fışkıran absürdlükler oluyor. dünyanın en önemli oyuncuları için woody allen’ın herhangi bir filminde rol almanın büyük prestij sayılması bu yüzden. gişede rekorlar kırması, milyon dolarlık hasılatlar yapması falan değil. ayrıca hemen her sene bir film çekiyor olması ve genelde ortalamanın üstünde işler olması ciddi anlamda takdire şayandır.
bazı filmleri çok güzel bazıları vasat olan, "biseksüel olmak, cumartesi gecesi çıkacağınız birini bulma şansınızı ikiye katlar." indirgeyici sözün sahibi yönetmen.
"ilginçtir ki modern gökbilimcilere göre uzay sonlu bir alan. bayağı rahatlatıcı bir düşünce bu. özellikle de eşyalarını nereye koyduklarını unutanlar için."

woody allen