yerde para bulmak

ekmeğini taştan çıkaranlardan sonra diğer bir yerden/yoktan yere para kazanma şekli.
küçükken güzel hoş olan durum,ama büyüdükten sonra eğilip de almak artık utanç verici bir durum. biri şaka yapıyordur,gizli kameradır gibi paranoyak düşünceler ve vicdan sebebiyle alamam. tabi büyüklüğüne göre değişir, 50 kuruşsa yüzüne bile bakmam, 50 tl ise o paranoyak duygular açığa çıkar,500 tl tüh gitti para laynn,5000 tl en yakın karakola gidilir ama daha bu kadar meblağ önüme gelmedi yinede söz vermeyeyim.*
garip bir durum olarak sık sık başıma gelen olaylardır. daha önce büyük meblağ paralar da buldum 2.5 milyar gibi. onları teslim ettim hep ama kuru bir teşekkür bile etmedi nalet karı.

8 yaşında buldum ilk paramı bu zamana uyarlarsak 300 400 tl falan. saçılmış böyle yere napsam ne etsem topladım hepsini gittim emniyet müdürlüğüne götürdüm adımı ev telefonumu falan aldılar. sonra ertesi gün çağırdılar beni paranın sahibi bulunmuş üniversite öğrencisinin harç parasıymış. çocukcağızın çok da ihtiyacı varmış. tabi emniyetten aradıkları için annem de geldi benimle. fotoğraflarımı falan çektiler annem, ben, emniyet müdürü ve paranın sahibi. yerel gazeteye çıktık 2. sayfadan. annemde bi kasılmalar gören semra özal zanneder. polisler geliyor aferin evlat çekiyorlar bana. rıza baba ayarında komiser anneme teşekkür ediyor böyle bir evlat yetiştiği için. annem tabi tapıyor bana mevzudan. ödül olarak da o zamanın modası transformerslı kalemkutu almıştı hiç unutmam. orasına basıyosun kalemtraş çıkıyor burasına basıyorsun ataç çıkıyor felan.

2 hafta önce de sinemaya gidicez 5 kişi the avengersa tam geldik avmye o da nesi yerde mavi bişey süzülüyor bir de baktım 100 papel. lan para falan derken hoop indiriverdim cebe umarsızca. baktım etrafta da bi hareketlenme yok. sinema bedavaya geldi. popcorn içecek zart zurt derken daha 10 tl de cebimden çıktı. ama haydan gelen huya gider işte. valla günahı da varsa 5'e bölündü zaten *

artık yerde öyle 10 tl 20 tl görünce tenezzül etmiyorum. eğilicen alıcan falan. risk var 50den başlıyorum almaya
haydan geldiği için huya gidecek paradır.

(bkz: haydan gelen huya gider)
bildiğim kadarıyla islamiyete göre; 3 defa paranın sahibi var mı diye etrafa sorduktan sonra sahibi çıkmaz ise o para senin olur muş. *
harika bir duygudur. bunun dolapta uzun süredir giyilmeyen kıyafet cebinde çıkan versiyonu da vardır.
öğrenciyken yerde para görüp belki uğursuzluk getirir tamda final haftası diyerek almamıştım.aynı hafta gördüğüm paranın 10 katını kaybettim öğrenci kimliğimi düşürdüm ve öğrenci kimliği olmadan sınava almadıkları için sınav öncesi 3 gün kimlik çıkarmayla uğraştım.sonraki dönem otobüste para buldum daha önce yaşadıklarım aklıma geldi o yüzden parayı yerden alıp otobüs şöförüne verdim.doğru şeyi yapmış olmalıyım ki bu sefer saçma sapan terslikler yaşamadım.
millet nasıl şanslıysa artık hiç başıma gelmemiş olaydır. milletin de 200 liradan tut da 200 bin liraya kadar para bulmaları da çok acayip yani nerelerde geziyonuz anlamıyom ki arkadaş naapmak lazım hiç bilemedim yani.
benden dusenleri bulmuslardir
kendin kaybedince daha da anlaşılıyor durumun aslı.miktarından bağımsız olarak alınmaması gerektiğini düşünüyorum artık belki 10 lira bir liselinin günlük harçlığı diğer 500 600 lira bir işçinin ev kirası gibi.
düşüreni gördüysem direk veririm. eğer kimseyi görmediysem alırım çatır çutur yerim. haydan gelen huya gitmeli bebişim.
gün aşırı başıma gelir. her gün bulurum yerde bozuk para. bir ara evrenin bana vermek istediği bir mesaj var diye düşünüp gördüğümü toplamaya başladım bir anda kesildi. artık bakıp geçiyorum, anlamıyorum, vereceğin mesajı sikeyim diyorum rahatım.
yerde değil ama denizde 50tl bulmuştum bundan 10 sene kadar önce bildiğin yüzüyordu. biri büyük ihtimalle mayosunun cebinde unutmuştu ben de alıp kıyıya götürünce (annemlere vermek üzere) annemin kuzeni şak diye cepleyiverdi. küçüğüm çok tabii diyorum o para bizim değil; adam bana yemeyenin malını yerler diyo amk sanki yememiş kaybetmiş işte! neyse sonra dondurma almıştı bana ödeşmiştik.