yıldız tilbe

sezen aksu tarafından, izmir'de bir pavyonda şarkı söylerken keşfedilmiştir. sezen aksu, kendisini evine alıp beslemiştir. giydirip, eğitmiştir. vokalisti etmiştir. o ne yapmıştır, sezen aksu'nun erkek arkadaşı uzay heparı ile yatmıştır. sezen aksu, derhal kadını evden kovmuş. sezen aksu tarafından terk edilen uzay heparı ise başka bir kadınla evlenmiş ama onunla da mutlu olamamış. 1994 senesinde demet akbağ'ın arabasında arkadan çarparak vefat etmiş.

bu arada sezen aksu'nun pavyondan tilbe'yi keşfetmesi 1991 senesinde oluyor.
tilbe'nin, heparı ile sevişmesi 1992 senesinde.
1994'ü biliyorsunuz zaten.

sezen aksu, tilbe olayından sonra bu şarkıyı yazıyor:


tilbe ise heparının ölümünden sonra
bu şarkının adını taşıyan albümü çıkardı ve büyük sükse yaptı. sonra tabii bu kadar başarılı olmadı.

tilbe'de sezen'in onu alma beni al şarkısına cevaben şu şarkıyı yazmış:


kişisel fikrimi belirtmem gerek. sezen (kalp)

şimdi gidebilirim.
kendimle de sıkça anlaşamıyorum. anlaşabildiğim herkesle anlaşıyorum, anlaşmaya çalışıyorum. anlaşamadığım insanları anlamaya çalışıyorum. anlayamadığım yerde hoşçakal diyorum. çünkü bazen kendimi de anlayamadığıma göre kimseyle uğraşmamalıyım değil mi?

(bkz: yerim yer!)
bir yerde okumuştum, belki de sözlükte; "bir annemin sesi bir de yıldız'ın sesi" diye. hakkaten evden, bizden gelen bir ses o kadar doğal ve içten geliyor sesi kulağa. o yüzden belki de yıldız'ı kimse yadırgamıyor. arabesk de yapsa, kusursuz yaptığı ilk 4 albümüyle de anılsa yine de baştacı.