yüreğine sor

19. yy da karadenizde geçen ve bir ortodoks ile müslümanın imkansız aşk hikayesini anlatan 2010 yapımı filmdir. fakat filmde işlenen aşk hikayesi basma kalıp, vıcık vıcık bir aşk hikayesi değilidr. yıllar boyunca halk arasında kabul görebilmek ve osmanlının gayrimüslümlere uyguladığı ağır vergilerden kurtulmak için müslüman görünmek zorunda kalan ortodoksların hikayesini anlatmaktadır. tanzimat fermanı ile birlikte bu vergi yükünden kurtulan ve artık müslümanlarla eşit hakka sahip oldukları söylenen ortodoksların yaşadıkları gelgitler filmde fazlasıyla göze çarpmaktadır.

filmde tuğba büyüküstün, kenan ece, ayla algan, orhan alkaya, yesim ceren bozoglu gibi aşina olduğumuz kişileri izlemek mümkündür. karadenize özgü yaşantıyı, epiği, hikayeleri, doğayı ve hele hele müziği en doğal haliyle ve en etkileyici şekilde kullanmış bir yapımdır. bunun dışında günümüzde fazlasıyla komedi ile özdeşleşen karadeniz lehçesinin gerçek hakkını teslim etmiş bir filmdir. özellikle karadeniz ve az da olsa rum dialekti, bununla beraber oyuncuların bu konudaki özeni gerçekten tadir edilesi cinsten.


filmi tanımlamak için aşk filmi dense de, sosyolojik boyutu ile bambaşka, yapmacıktan, yapay anlatımdan uzak hakiki bir karadeniz ve dolayısıyla anadolu hikayesidir aslında.

(bkz: ermeni)
(bkz: rum)
(bkz: yunan)